Оценката, която е направена на оборудването на АЕЦ "Белене", е над цената, която е дефинирана от решението на Народното събрание. Това каза министърът на енергетиката Румен Радев пред журналисти.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Според приетото решение от Народното събрание в началото на юли тази година продажната цена не може да бъде по-ниска от тази, която България е платила за оборудването - близо 1,2 млрд. лева.
Колко точно струва оборудването?
Министърът на енергетиката обаче не пожела да конкретизира сумата, на която в момента се оценява оборудването. "Уверявам, че имаме категорично всички възможности да имаме по-висока цена", изтъкна Румен Радев. По думите му тези пари са важни, за да се подпомогне изграждането на блоковете 7 и 8 в АЕЦ "Козлодуй".
Още: Енергийният министър: Държавата трябва да е собственик на новите блокове в АЕЦ "Козлодуй"
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Радев допълни, че Украйна има интерес не само към цялото оборудване за проекта АЕЦ "Белене", а и към инженеринговия проект. Той уточни, че трябва да се организира физическа инспекция от украинска страна. От думите му стана известно още, че България има готовност за посрещане на група от Украйна, като в момента работни групи действат интензивно по въпроса.
Съоръженията са в изключително добро състояние, изтъкна министърът. Забавянето от украинска страна се дължи на това, че трябва да се измине пътят на процедурите – осигуряване на финансирането и подкрепа от техния парламент на тези финансирания. Радев каза, че му е известно, че Украйна търси комбинирано финансиране - от страна на САЩ и европейско.
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Кабинетът реши: Край с АЕЦ "Белене"