Европа подхваща Мирослав Найденов за злоупотреба с евросредства?

11 февруари 2013, 21:05 часа 12759 прочитания 0 коментара

Обществените поръчки за популяризиране на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) чрез Facebook и Twitter, които Министерството на земеделието и храните (МЗХ) обяви, са привлекли вниманието на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) и тя е започна разследване срещу земеделския министър Мирослав Найденов.

Още: Заради нарастващия дефицит: Русия обмисля повишаване на ДДС догодина

Още: Румъния като България: Иска ЕС да ѝ остави въглищните централи за повече време

Сигналите, по които работи ОЛАФ , са за злоупотреба с пари от европейските фондове, съобщава вестник "Сега". Изданието се позовава от свой източник в Брюксел, предаде БГНЕС.

Поръчката, за която се подозира злоупотреба, е за създаването на страница за популяризиране на Програмата за развитие на селските райони във Facebook и Twitter, както и за публикуване на информация в интернет форуми в продължение на година. Всяка от двете позиции на обществената поръчка е за по 50 хил. лева, т.е. общо 100 хил. лева.

Обществената поръчка беше обявена през 2011 година и бяха спечелени от фирми на бивши земеделски пиарки. Вчера стана ясно, че земеделското министерство смята да направи римейк на скандалната поръчка. Според публикувана на сайта на Агенцията за обществени поръчки публична покана ведомството ще плати за поддържане и развитие на прословутата Facebook страница и Twitter акаунт нови 50 000 лв.

Още: Литва скъса окончателно с руския ток

Още: Зелена светлина за газопровода от Израел до Египет

От информацията, с която вестникът разполага, става ясно, че сигналът за злоупотребите е получен в Брюксел на 28 август, а нареждането за разследване е дадено лично от генералния директор на ОЛАФ Джовани Кеслер. Той посети България на 27-28 септември, когато вече е бил добре запознат със скандала и се срещна с премиера Бойко Борисов, с тогавашния главен прокурор Борис Велчев, с вътрешния министър Цветан Цветанов и с министъра на правосъдието Диана Ковачева. Отделна среща имаше и с ръководството на Дирекция "Координация на борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз (АФКОС)". Тази дирекция е към МВР и е партньорът на ОЛАФ в качеството на национална контактна точка. През декември АФКОС е получила официално искане да изпрати подробна информация по случая, както и копия от документите, свързани с него.

От МВР заявили пред "Сега", че нямат информация за започнало разследване срещу земеделския министър нито от АФКОС, нито от ОЛАФ. Оттам обаче уточнили, че в момента у нас има екип на Европейската служба за борба с измамите, който ще работи съвместно с българските си колеги, но по сигнали, които не се отнасят за земеделски програми.

Още: Публикуваха новия механизъм за компенсации заради скъпия ток: За кого, при какви условия и в какви размери?

Още: Бундесбанк изрази оптимизъм за германската икономика след реформите на Мерц

Редактор: Ивайло Петров

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес