"Актуализацията на бюджета се налага по няколко причини - икономиката се възстановява бавно, като има риск да навлезем пак в рецесия в края на годината заради есенната Covid вълна. Освен това с новите цени на тока и газа вървят и нови цени на потребителските стоки и услугите". Това мнение изложи пред БНР финансистът Румен Гълъбинов и подчерта:
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
"Върви постепенно увеличение на инфлацията и затова аз не поддържам ограничаването на бюджетните разходи. Кризата не е отминала и хората имат нужда от бюджетна подкрепа".
Гълъбинов беше категоричен, че трябва да се следи инфлацията в следващите месеци, защото тя е един от основните репери за членство в еврозоната.
"Едно проинфлационно възстановяване е за предпочитане пред увеличение на данъците", смята финансистът.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Според него в парламента се наблюдава подобряване на диалога по темата за актуализация на бюджета.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
"Продължавам да апелирам бюджетът да бъде актуализиран във вида, в който беше одобрен от Националния съвет за тристранно сътрудничество. Това би трябвало да е някакъв жалон, към който да се стремят да се придържат депутатите, това да е насоката, в която да се върви", подчерта Румен Гълъбинов.