Председателят на КНСБ Пламен Димитров обяви, че се търсят около 300 млн. лв. за заплати, а политиците от ПП-ДБ, ГЕРБ, ДПС и БСП са дали уверение, че 200-220 млн. от тях (две трети) ще бъдат намерени.
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Това обаче означава, че трябва да бъдат орязани други разходи от бюджет 2023. "Могат да бъдат осигурени според тях и според нас", каза Димитров пред bTV, визирайки горепосочените формации. Той обаче добави, че Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) остава в стачна готовност.
ОЩЕ: КНСБ са доволни: От исканите 300 млн., поне 2/3 ще бъдат подкрепени
"Не е просто, но не е и сложно. Трябва да спазим ограниченията на дефицита – 3% от БВП. Ние сме за еврозоната. Приходите обаче са напрегнати. В разходната част има две пера, откъдето да се вземат средствата – едно от тях са капиталовите разходи, които бяха намалени с 2 млрд. от Асен Василев – 8,2 млрд. са предвидени", посочи Димитров.
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Той заяви, че около 1,5 млрд. лв. от тях вече са реализирани. "6,5 млрд. да похарчим за пет месеца до края на годината – това как ви се струва?", попита реторично президентът на КНСБ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Вторият източник според него са средствата за издръжка, например парите за горива. "7 млрд. похарчихме през 2022 г., 5 млрд. бяха през 2021 г. За 2023 г. сме заложили 9 млрд. при намаляващи цени. Там също има около 100 млн. лв. възможности", допълни Пламен Димитров.
По думите му - политиците не са омекнали лесно. "Част от политиците чуват хората. Най-важно е накрая да стигнем до резултат. Хората не ги вълнува дали политиците мислят някаква изборна схема, а като отидат в магазина, нещата да изглеждат добре", каза той.
ОЩЕ: Василев: Бюджетът не затяга коланите. Депутатите да решат дали да вдигат заплати избирателно
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
Още: Правителството иска от ЕК ключова дерогация
Междувременно финансовият министър Асен Василев каза, че е възможно да бъдат увеличени заплатите, както искат синдикатите, с новия бюджет за 2023 година, но ако се намалят разходите на други сектори. По думите му пред БНР - не е изключено да бъдат осигурени 140 млн. лева за заплати в МВР, но според него те не трябва да бъдат увеличавани отново, без да бъдат направени преди това реформи.
За да бъдат увеличени заплатите в бюджетния сектор, трябва да бъдат намалени други разходи - за инвестиции или за издръжка на ведомствата, обясни финансовия министър. "Моето мнение е, че много внимателно да се огледат заплатите, колко са се вдигали през последните няколко години и дали това избирателно да се вдигат заплатите на някои сектори, а да не се вдигат в други, е добра политика като цяло".
В момента увеличение от 10% е заложено за секторите, в които не е имало такова миналата година. По думите на Василев - не би трябвало да се увеличават заплатите на служителите на МВР, защото вече са увеличени с 20% миналата година.
"Последните 15 години МВР има една година, в която не са протестирали за заплати. Това да се прави ново увеличение в състемата на МВР, без тази система да бъде реформирана по какъвто и да е начин - да бъдат извадени пенсионерите, които МВР казва, че са над 5000 човека - на мен ми се струва не много разумно", обясни Асен Василев.