Кръгла маса „Зелени иновации в туризма“ за прилагането на добрите практики в сектора (СНИМКИ)

07 декември 2021, 15:24 часа • 3991 | прочитания

Министерството на туризма организира кръгла маса под надслов „Зелени иновации в туризма“. Във фокуса на срещата в навечерието на връчването на Годишните награди в туризма - 2021 бяха поставени добрите практики, политиките и тенденциите за устойчив туризъм и кръгова икономика. 

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

В приветствието си към участниците министърът на туризма Стела Балтова подчерта, че посоката е зададена от декларацията в Глазгоу за климатичните действия, както и от новите бизнес модели, появили се в пандемията.

Стела Балтова

„Зелените иновации представляват голям потенциал за повишаване на конкурентоспособността на туристическия бизнес. Чрез производството на екологично чисти продукти и прилагането на екологични технологии в своите бизнес цикли, туристическите фирми могат да повишат своята конкурентоспособност“, изтъкна министър Балтова. Насърчаването и прилагането на зелените иновации в туризма може да подобри чувствително състоянието на околната среда, да намали изчерпването на ресурсите и да увеличи сигурността на енергийните доставки. 

Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари

Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май

Основните теми, които дискутираха експерти и представители на бизнеса, бяха тенденциите в туристическия бизнес и новите предпочитания на туристите, насочени към зелени и устойчиви продукти, като например ефективната замяна на пластмасови чашки, сламки и контейнери със стъклени и произведени чрез алтернативни иновативни технологии.

Стела Балтова

В кръглата маса участваха също заместник-министри на министерствата на туризма, на околната среда и водите и на земеделието, храните и горите, които представиха важни инициативи и опит.

Заместник-министърът на МОСВ Ренета Колева представи предстоящите промени, съгласно Наредбата за намаляване на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда. “Нещата ще се променят реално, когато се въведе принципът “замърсителят плаща””, заяви тя. Колева представи идеята за разширена отговорност на производителите на пластмасови и други замърсяващи природата продукти чрез покриването на разходите с продуктова такса, плащането на която трябва да влезе в сила от началото на 2025 година.

Още: Правителството иска от ЕК ключова дерогация

Още: След търговската война: Изненадващи данни за производството в Китай

Явор Гечев, заместник-министър на земеделието, храните и горите, представи темата за "Устойчиво земеделие и туризъм" и връзката между добрата и качествена храна и туризма у нас. Той акцентира на винения туризъм - един от успешните, отличаващи и привлекателни туристически продукти на дестинация България. 

Заместник-кметът на Бургас Весна Балтина постави акцент върху инициативата “Син етикет”, като представи проекта “Повишаване на знанията за морската околна среда за устойчиво управление на морските ресурси и постигане целите на син растеж”, в крак с европейското законодателство. Тя съобщи, че България има свой бутиков остров - Св. Анастасия, който от няколко години е обявен за остров без пластмаса. Наблюдения показват, че в резултат на предприетите действия, пластмасите, които събират подводните течения около острова, са много по-малко и те идват главно от международни води. Друго уникално самобитно място, което предстои да се превърне в туристически обект без пластмаса, е етнографският комплекс към рибарското селище Ченгене скеле.

Стела Балтова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес