Мека хунта ще доведе до фалиране на бизнеса: Икономисти в сблъсък какво ще стане след приемане на еврото

24 юли 2025, 08:31 часа 8306 прочитания 0 коментара

Правителството няма да фалира, но ще фалират бизнеси и ще се получи безработица. Какви са мерките, какви са разумните правила в Закона за въвеждане на еврото? Кой е спекулант и какво е спекулант? Как се формират цените? Тези поредица от въпроси отправи икономистът Красен Станчев пред БНТ. Още: Цените под контрол до края на 2026 година - парламентът направи решаваща стъпка

Според Станчев това, което ще се случи след приемане на еврото е това, което се случи със стария изглед на лева, когато бяха премахнати "трите нули" през 1999 година - от 1000 лева например стана 1 лв. Красен Станчев посочи, че в очакване на обмяната на лева с евро ще се вдигнат цените на храните и това, което е натрупано по джобове и буркани излиза по някакъв начин. "Причината да бъдат други цените е не просто икономика на бурканите, но онова, което ще се случи е и се случва е, че са вдигнати цените на всички, които проверяват. Това се нарича мека хунта - държавни чиновници, полицаи и висши чиновници, които правят проверките за цените на храните", коментира Станчев. 

Според него тази мека хунта ще доведе до безработица и фалиране на бизнеса. Това, което се случва в момента е пълно недоверие на управляващите към избирателите. Тогава, когато се блокира свободата на договоряне на цените, ще доведе до фалити на бизнеса, предупреди Красен Станчев

"Голямата картина у нас е управление на страната по маниера на Русия, Грузия, Унгария и Словакия", песимист е Станчев от мерките на властта за въвеждане на еврото. 

Още: Можем ли да се откажем от еврото? Отговорът от БНБ

Мека хунта или силно послание за нелоялните търговци

Контрапункт на изказването на Станчев направи бившият министър на икономиката Лъчезар Борисов. Той заяви, че правителството и Народното събрание отговаря добре със Закона за въвеждане на еврото и се дава силно послание на групата на нелоялните търговци. България влиза с фиксирания курс за еврото и няма нещо коренно по-различно от гледна точка на законодателството, посочи Борисов. Според него в Закона за въвеждане на еврото не се говори за таван на цените, а спазване на правила, които да гарантират и разсеят спекула с доверието на хората. 

Още: Недопустима намеса на държавата: Търговците на нехранителни стоки за промените в Закона за еврото

Според Лъчезар Борисов няма притеснения от висока инфлация. Една от най-силните инфлационни мерки бе това, което се направи в сектор "Енергетика" е, че се получават компенсации, а битовите потребители запазиха ниските цени. Бизнесът получава и ясни фиксирани цени на електроенергията, което е носител на потенциална инфлация, коментира бившият министър на икономиката. 

Лъчезар Борисов заяви, че не е съгласен с прогнозите на Красен Станчев, тъй като гледа какво показват международните финансови агенции. "Международните оценки и прогнозите са значително по-позитивни от международните кредитни рейтинги", каза още той. Лъчезар Борисов смята, че България ще постигне успехи с приемане на еврото, ако не допуска неразумната финансова политика на бившия финансов министър, а сега народен представител от ПП-ДБ Асен Василев. Борисов счита, че мерките, които се предприемат е за пътя към ядрото на Европа. 

Още: Оформянето на етикети с цени в лева и евро заблуждават потребителите

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес