Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди окончателно цена на природния газ за април в размер на 58,84 лв./мегаватчас (MWh), без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС, съобщиха от регулатора.
Още: Хърватия увеличава заплатите на 250 000 държавни служители
Още: Устойчив транспорт? Броят на автомобилите в Германия достигна нов рекорд
Поскъпване с 2%
На тази цена "Булгаргаз" ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Тя е с малко над 2 на сто по-висока от действащата през март, която беше в размер на 57,59 лева за мегаватчас, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.
Още: "Булгаргаз“ предложи по-скъп газ за април
Решението на комисията е взето на закрито заседание след извършен анализ на внесените днес от обществения доставчик актуални данни, формиращи цената на природния газ. Те отчитат котировките на международните газови пазари до 31 март 2024 г. включително.
Още: Американски експерти предлагат решения за екологичната трансформация на ТЕЦ "Бобов дол"
Още: Търговското споразумение между ЕС и САЩ засега не включва виното и спиртните напитки
Неочаквана промяна в цената на природния газ
Регулаторът установи, че общото прогнозно количество за вътрешния пазар е осигурено от три различни източника за доставка. В ценовия микс за април е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора "България - Гърция" /IGB/, съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. Тези количества покриват 51,07 на сто от потреблението за месеца и допринасят за постигането на благоприятни цени на синьото гориво, посочват от регулатора.
Още: Окончателно: ЕС и САЩ се договориха за митата
Още: България отчете понижение в строителството за трети пореден месец
"Булгаргаз" е сключил за този месец договор за доставка на втечнен природен газ с търговец от региона след тръжна процедура, при изисквания за минимална доставна цена и предложен начин на плащане. В ценовия микс общественият доставчик е включил и количества природен газ от добив от ПГХ "Чирен".
Още: В България се полагат най-малко допълнителни часове труд в ЕС
Още: Норвежката икономика расте неочаквано бързо