"Без "Росатом" този проект няма как да бъде реализиран, без конструктор и производител на оборудването няма как да вървим към изпълнението на този проект. Предстои да разберем как ще участва руската страна." Това каза енергийният министър Теменужка Петкова в интервю за bTV в коментар за АЕЦ "Белене".
Още: Димитър Радев: Присъединяването към еврозоната представлява стратегически щит за България
Още: Таско Ерменков, КЕВР: Това е най-ниското увеличение на тока през последните 5-6 години
Тя изрази надежда, че проектът ще бъде реализиран, тъй като в противен случай площадката на АЕЦ "Белене" ще трябва да бъде отписана от активите на НЕК.
Петкова допълни, че се надява всички компании, заявили интерес да го потвърдят и да направят заявление и припомни, че мажоритарният дял е на държавата.
"Блокиращата квота е изключително важна като опция и неслучайно сме поставили това условие да защитава националния интерес. Тя ще даде възможност чрез НЕК да оказва влияние и въздейства върху важни решения, ще може да участваме в целия процес. Държавата чрез НЕК ще има възпиращо действие", обясни още Петкова.
Още: Стана ясно в какъв размер ще е помощта за отопление идната зима
Още: КЗП излезе с препоръка към търговците за цените в евро
В сутрешния блок на БНТ обаче бившият вицепремиер Валери Симеонов призова за по-ясни обяснения на по-сложни теми като енергетиката и посочи следното - че руският премиер Дмитрий Медведев е казал, че Русия има интерес към "Белене", но не е казал, че има интерес при условията, които България поставя - нещата да се случат на пазарен принцип.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Промениха общинските проекти по бюджета за 2025, кметовете решиха какво искат и какво - не
Още: Европейската комисия даде положителна оценка на промените в Плана за възстановяване
Относно "Турски поток" Петкова заяви, че най-голямата гаранция за реализирането му е, че се спазват всички правила на Европейския съюз. Тя уточни, че е добре проектът да се нарича "Балкански поток", тъй като е с регионално значение.
Петкова допълни още, че ако спре транзита на газ през България цялата изградена инфраструктура трябва да бъде унищожена.