Петролът сорт "Брент" падна до под 100 долара за барел, еврото почти се изравни с долара
След слизането под психологическата граница, европейският сорт се установи на ниво от малко над 101 долара на барел. Анализатори прогнозират, че "Брент" може да достигне 65 долара по-късно тази година в случай на продължителен световен икономически спад.
Иран намалява цената на петрола си, за да се конкурира с Русия
Иран е принуден да намали допълнително цената на своя така или иначе евтин суров петрол, след като Русия – основен съюзник на стр...
На фона на тези новини, Bloomberg отново публикува информация, че САЩ продължават да обсъждат таван за цената на руския петрол, от ниво най-много 40-50 долара на барел.
Предложения таван на цените се основава на пределните разходи за производство на петрол в Русия и цената му преди инвазията на 24 февруари. В същото време администрацията на Байдън смята лимита от 40 долара за твърде нисък. Основно притеснение на САЩ е, че петролните санкции на ЕС срещу Русия, които влизат в сила в края на годината, могат да повишат цените на петрола още повече - до 185 долара за барел, а това ще доведе до глобална рецесия.
Ограниченията на цените на руския петрол са необходими, за да се намалят печалбите на Москва. Ако не бъдат приложени правилно мерките, обаче, това ще доведе до значителен скок в цените на петрола. Служители на администрацията на Байдън ежеседмично търсят решение на въпроса, като в следващите седмици преговорите по въвеждането на таван за цената на барел петрол ще продължат.
Междувременно еврото удари ново 20-годишно дъно под 1,02 долара - европейската единна валута бързо се доближава до паритет с щатския долар, пише БГНЕС.
Русия планира да увеличи добива на петрол
Въпреки наложените санкции върху руския петрол от страна на ЕС, Русия смята да се придържа към договореното с ОПЕК+ увеличение на добив...
Европейските акции се възстановиха благодарение на по-ниската доходност на облигациите и търсенето на изгодни сделки, докато американските акции също се повишиха след твърдата позиция на Федералният резерв по отношение на инфлацията.
Азиатските фондови пазари затвориха предимно с понижения на фона на ново избухване на случаи на коронавирус в части от Китай, което доведе до блокиране на някои градове като част от политиката на властите там за нулев Ковид.
Още от ИКОНОМИКА:
Най-големият суверенен фонд в света отчита рекордни загуби през първото полугодие
Чуждите инвестиции у нас се свиха до 289 млн. евро към края на юни
Икономическият растеж на България над средния за ЕС през второто тримесечие
Назначен е нов шеф на "Булгаргаз"
Може ли България да се изхранва без внос?
Синдикатите са притеснени за бъдещето на ВМЗ
Възходът за производителите на чипове се превръща в падение
Българската икономика първа по ръст на парниковите газове в ЕС
Инфлацията удари нов 24-годишен рекорд
Гръцкият газопровод може да работи, но по закон се искат още довършителни работи
Редактор:
Ивайло Ачев
Етикети: евро ембарго руски петрол руски петрол петрол