След пандемията от COVID-19 през 2020 и 2021 г., едва 4.4% от българите могат да свържат двата края безпроблемно. Това става ясно от данните на Евростат, които обединяват информация на националните статистически институти на седем държави-членки на ЕС.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Данните оценяват как промените, настъпили след пандемията влияят на способността на гражданите в изследваните страни да посрещат своите финансови нужди.
Първите резултати от това ново изследване показват, че през последното тримесечие на 2021 г. поне 20% от гражданите на държавите-членки, за които има налични данни, (Белгия, България, Ирландия, Франция, Австрия, Словения и Финландия) биха могли лесно да свържат двата края. Изключение прави единствено България, където този дял е едва 4,4%. За сравнение, вай-висок процент се наблюдава във Финландия, където цели 43,7% от населението няма проблеми с издръжката.
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Според данните 37,0% от българите свързват двата края трудно, което отново ни отрежда последна позиция от изследваните страни. За сравнение, с най-добри резултати в този показател е Финландия. Там само 9,2% от населението изпитва подобни затруднения. Във всички страни освен България делът на гражданите, които трудно свързват двата края е под 20%.
Новото изследване взема предвид променливи като ръст на доходите на домакинствата, качеството на живот, финансовите затруднения и различни социално-икономически променливи като възраст, пол, ниво на образование и други.
Вече изоставаме повече от Румъния, отколкото от Гърция
Още: Правителството иска от ЕК ключова дерогация
Още: След търговската война: Изненадващи данни за производството в Китай
В кои сектори заплатите са под средната за страната?