Договор между Електроенергийния системен оператор (ЕСО) и Американската агенция за търговия и развитие (USTDA) за безвъзмездно финансиране на предпроектното проучване за изграждане на енергиен коридор Изток-Запад бе подписан днес в Министерския съвет. На събитието присъстваха министър-председателят Димитър Главчев, министърът на енергетиката Владимир Малинов, посланикът на САЩ в България Кенет Мертен и други официални лица.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Кои държави ще свързва?
Планира се инициираният от ЕСО проект да свързва електропреносните мрежи на Турция, България, Гърция, Република Северна Македония, Косово, Албания и Черна гора, с възможност да достигне и до Италия.
Още: Подкрепа от 65 милиона евро от ЕС за електропреносната мрежа
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Подобряването на трансграничния преносен капацитет и възможността за обмен в реално време на енергията, произведена от възобновяеми източници в региона, е от ключово значение за ефективно оползотворяване на зелената енергия и изпълнение на целите, свързани с декарбонизация и зелена трансформация.
Договорът за безвъзмездно финансиране на стойност близо 1,5 млн. долара беше подписан от изпълнителните директори на ЕСО Ангелин Цачев и на Агенцията за търговия и развитие на САЩ Ено Т. Ебонг.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
Изпълнението на проекта, ако предпроектното проучване покаже неговата жизнеспособност, следва да увеличи трансграничния капацитет на България с над 2000 мегавата на границите на България с участващите страни в коридора Изток-Запад.
Още: Правителството иска от ЕК ключова дерогация
Още: След търговската война: Изненадващи данни за производството в Китай
"Бих искал да благодаря на агенцията от името на българското правителство за безвъзмездната помощ. В рамките на предпроектното проучване ще бъде направен икономически и технически анализ на необходимостта от развитие на електропреносната мрежа и увеличаване на трансграничния капацитет на границите на България с Румъния, Гърция, Турция и Република Северна Македония. Ще даде възможност за ефективно оползотворяване на зелената енергия, произведена в региона и ще съдейства за успешното изпълнение на нашите приоритети, свързани с декарбонизацията на икономиката и Зелената сделка. В този контекст ще бъдат анализирани плановете за изграждане на две нови помпено-акумулиращи водноелектрически централи у нас на язовирите Батак и Доспат и присъединяванията им към електропреносната мрежа. Всичко това е ключово за подобряване на електропреносната инфраструктура и енергийната сигурност в целия регион на Югоизточна Европа", каза след подписването служебният премиер Димитър Главчев.
Малинов: Вертикалният газов коридор ще е ключов за спирането на транзита на руски газ