Посланикът на Италия: България остава слабо позната за италианския бизнес

4611
Посланикът на Италия: България остава слабо позната за италианския бизнес
Снимка: Getty Images / Guliver

България остава слабо позната за италианския бизнес. Това заяви посланикът на Италия в България Н. Пр. Марко Контичели в рамките на изложението ЕКСПО Милано 2015, на което над 90 компании от България и Италия можеха да се запознаят с възможностите за сътрудничествo, търговия и осъществяване на инвестиции у нас, предаде Expert.bg.

Според италианския посланик е необходим активен маркетинг на страната ни като инвестиционна дестинация.

Чуждите инвестиции бягат от България

Ако не броим финансовия сектор, преките чуждестранни инвестиции в България през миналата година са по-малко, отколкото през 2013-та год...

“България е смятана за едно от най-обещаващите места за правене на бизнес”, все пак заяви той. Контичели допълни, че през следващите години в България ще бъдат инвестирани милиарди от европейските фондове, което създава сериозни бизнес перспективи. Той подчерта, че в дългосрочен план от изключително значение за привличане на свежи инвестиции в България е осъществяването на ключови реформи – в съдебната система, в енергетиката, в справянето с корупцията

Секторите, в които страната ни има най-голям потенциал са машиностроенето, производството на автомобилни компоненти, електрониката и електротехниката, IT, хранително-вкусовата и фармацевтичната промишленост, посочи заместник-министърът на икономиката Любен Петров при откриването на форума.

Събитието се организира от Търговската камара в Милано, Aгенцията за насърчаване интернационализацията на италианските предприятия PROMOS Milano и Италианската търговска камара в България, съобщиха От Министерството на икономиката.

Kонкретни възможности за сътрудничество с италианския бизнес представиха директорът на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия Мариета Захариева, зам.-изпълнителният директор на Българска агенция за инвестиции Маджиде Ахмедова, изпълнителният директор на “София Тех Парк” Елица Панайотова и директорът на “Национална компания индустриални зони” Атанас Ненов. 

Красен Станчев: Фалитите в България са много по-малко, отколкото средното за ЕС

Председателят на Управителния съвет на Института за пазарна икономика Красен Станчев заяви, че един от основните проблеми в българския...

“Сътрудничеството и установяването на бизнес контакти между отделните региони в двете страни e сериозна предпоставка за реализиране на огромния потенциал както на български, така и на италиански предприятия”, заяви зам.-министър Петров. Той подчерта, че организирането на подобна инициатива именно в Милано, административният център на Регион Ломбардия, е важна стъпка в този процес предвид сериозната концентрация на едни от най-важните индустриални предприятия и бизнес дейности от цяла Италия в Ломбардия и съседния регион Венето. Двата региона обединяват около 70% от всички италиански малки и средни предприятия и са на първо място по генериран БВП в страната. Те са и един от четирите основни двигателя на икономически растеж в ЕС. 

Зам.-министър Петров подчерта, че българското правителство полага сериозни усилия, за да позиционира България като предпочитана дестинация за правене на бизнес. Страната ни е сред членките на ЕС, които успяват да запазят положителни темпове на развитие и това е видимо от постигнатия за първото тримесечие на 2015 г. ръст от 2% в БВП, а тенденциите за второто тримесечие са ръстът да достигне 2,2%.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика