По отношение на сделката за ЧЕЗ, КЕВР може да се намеси само в два аспекта, тъй като сделката все още не е финализирана. Това заяви председателят на КЕВР Иван Иванов, който потвърди, че законът не дава правомощия на Комисията да проверява сега, когато още няма завършена сделка.
Още: Кога и при какви условия България ще настигне икономически Германия?
Иванов посочи и кои точно са двата аспекта, при които в момента КЕВР може да се намеси по отношение на лицензията. Първият аспект е ако се продава обособена част от лицензирано дружество, което в момента не се случва. Вторият аспект е ако купувачът залага частично или изцяло материалните активи на дружеството, с което то осъществява лицензионна дейност – също в момента няма такова нещо и информация за такова нещо, по думите на председателя на КЕВР. Той, обаче, си призна, че КЕВР реално ще разбере има ли залог или не едва като види вече подписан договор между ЧЕЗ и „Инерком България“ т.е. чак при завършване на сделката.
Иванов изрично наблегна, че КЕВР има по-широки правомощия, когато сделката бъде завършена. Става въпрос най-вече за сигурността на доставките на ток за българските домакинства.
Още: ЕС с първи коментар за споразумението между САЩ и Китай
Още: Държавата реално работи за Гърция и Турция: Възмущение от хотелиери
На изричен въпрос на Actualno.com дали е възможно държавата да се намеси в бъдещ момент и да поеме оперативното управление на ЧЕЗ, ако "Инерком България" не се справя, Иванов не пожела да коментира.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Европейският бизнес иска рестарт на търговските отношения със САЩ
Още: Нова тренд: Огромен дял от новопостроените сгради са къщи
Продажбата на ЧЕЗ не е първи такъв случай – сменя се собственикът, лицензията на дружеството се запазва, посочи председателят на КЕВР. Той даде пример с продажбата на E.ON на „Енерго-про“ преди няколко години.
Българските граждани и българският бизнес трябва да бъдат спокойни, че няма да има промени в цената на произвеждания от ЧЕЗ ток, обеща Иванов. Председателят на КЕВР изрично подчерта, че заемът, който ще вземе „Инерком България“, няма да бъде плащан от българските данъкоплатци през цената на тока. Той обеща и, че ще има проверка на инвестиционните разходи на ЧЕЗ и ако се налага, ще има корекция от КЕВР.
Още: Световните пазари реагираха на споразумението за митата между САЩ и Китай
Още: Пицата в Италия става все по-солена