Президентът Румен Радев, гръцкият премиер Кириакос Мицотакис и президентът на Азербайджан Илхам Алиев са постигнали съгласие страната ни активно да участва в преноса на зелен водород в бъдеще. България може да се превърне в център за съхранение на зелена енергия за целия регион, обяви държавният глава от Баку, където участва в срещата на ООН за климата - COP29.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Радев заяви, че срещите с Алиев и Мицотакис са били "ползотворни". Според него България не само е незаобиколим фактор по отношение на географията, но "затвърждава ролята си като инициатор на редица важни проекти, които разширяват обхвата на възможностите".
Още: Нови танкери ще доставят зелен водород
България гледа към бъдещето с пренос на зелена енергия
"Вертикалният газов коридор с Гърция допринася и за диверсификация, и за сигурност на доставките, за снижаване на цените. В бъдещето гледаме не само към пренос на газ, но и на зелен водород. България може да се включи активно в това", посочи президентът на база на разговорите.
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
"Това всичко ще става през България. Ще се възползваме от тази възможност. Тепърва ще се уточняват възможностите на проекта", уточни Радев. "Но говорихме на високо политическо ниво".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Снимка: Getty Images
България още през юни заяви интерес да се включи като съакционер в инициативата за създаване на „зелен“ коридор за пренос на зелена енергия, произвеждана в Азербайджан, към Европа. Това заяви тогава служебният премиер Димитър Главчев на срещата си с азербайджанския министър на външните работи Джейхун Байрамов: Зелена енергия от Азербайджан за Европа: България иска да е съакционер.
Още: Правителството иска от ЕК ключова дерогация
Още: След търговската война: Изненадващи данни за производството в Китай
Вчера Радев е провел разговор също така с турския президент Реджеп Ердоган и с министъра на енергетиката на югоизточната ни съседка Алпарслан Байрактар.
Декларация за енергийна свързаност
Относно подкрепената от България декларация за енергийна свързаност и използване на енергия от възобновяеми източници Радев каза, че подкрепата за нея се разширява непрекъснато. "Много държави от Източна и Централна Европа се включват в тази инициатива. Именно благодарение на инициативата, която България предлага, ще можем да преодолеем липсата на капацитет между държавите от Източно-Централна и Централно-Западна Европа, за да не се получава куриозната ситуация само ние в Източна Европа да имаме по-високи цени на електроенергията", обясни президентът.
Той определи две важни стъпки - разширяване на капацитета на нашата свързаност и пренос на зелена енергия. По тях вече се работи, подчерта Радев, добавяйки, че от Египет към Гърция ще идва подводен кабел.
Още: Радев с кратък коментар кога може да започне консултации с партиите
"Ние по-бързо и по най-добрия начин трябва да използваме нашите природни ресурси като високопланинските язовири, за да изградим помпено-акумулаторни хидроцентрали по подобие на ПАВЕЦ "Чаира", защото България може да стане център аз съхранение на зелена енергия в целия регион. Който държи ключа към съхранение на енергия от възобновяеми източници, той държи ключа към бъдещето", заяви Румен Радев.
Още: ЕК одобри държавна помощ от 6,9 млрд. евро за зелен водород