"Разбихте ми представите за сделките и комисионните": Трагедията "Боташ"

16 май 2025, 08:28 часа • 3627 | прочитания

Договорът не е подписан от мен, държавата не се занимава с търговски договори - договорът е подписан от "Булгаргаз" и Деница Златева като изпълнителен директор, подписан е публично. Ние осигурихме политическата подкрепа въобще да има преговори с "Боташ", да има достъп до турската газова инфраструктура. Това заяви бившият служебен енергиен министър Росен Христов. Това е изгоден, рентабилен и използваем договор при конфигурацията от 2022 година - "вие трябва да изоставите руския газ", добави той, давайки пример "как се късаха ризи" и имало протести от движението БОЕЦ.

Припомняме, че руски газ влиза в турската система, а "Боташ" е турският държавен оператор.

"Реагирахме на исканията на всички водещи партии и Народното събрание" - така пред БНТ Росен Христов се защити, че се гледа срок от 10 години при такъв тип случаи (договорът е за 13 години). Христов каза и, че имало "внушение", че неустойките били ужасяващи, така било при всеки договор от този тип, дългосрочен - с клауза "take or pay" (т.е. вземаш или не, но плащаш).

На изричен въпрос колко са неустойките по договора с Азербайджан, Христов не даде конкретен отговор, но и не каза, че това е търговска тайна, както и че същата тема за договора с "Боташ" също е търговска тайна. Той внуши и, че през Азербайджан се внасяло само руски газ ("Газпром" има дял от само 5% в "СОКАР") и че ако знаел още преди, че ще внасяме руски газ, щял да сключи договор за руски газ.

При уж картина как разчитаме само на тръбен газ - поне това излезе от обясненията му, Христов обаче призна, че сме купили за тази година 2 000 000 мегаватчаса от Турция т.е. през "Боташ", а оттам няма тръба, това е втечнен газ.

Още: Договорът с "Боташ": Купили сме винетка за камион за магистрала, по която могат да се движат само леки коли (ВИДЕО)

Христов се възмути и от държанието на народните представители вчера 915 май), но уточни, че щяло да е срамно бивш министър да съди държавата. Той заяви, че като има обвинения в корупция по негов адрес, тогава се обвинява и Турция, защото при корупция има две страни: даващ и вземащ.

Къде тогава са положителните (експертни) становища за този договор? Христов отговори, че специално финансовото министерство е било "за" и, че "за да мине", всеки служител в съответната администрация е прегледал.

Контрапункт

Пред bTV обаче бившият енергиен министър Александър Николов подчерта следното на база вчерашното изслушване за договора с "Боташ" в парламента. Най-важното - Деница Златева като бивш ръководител на "Булгаргаз" е казала, че всички предложения на дружеството под нейно ръководство за договора са били отхвърлени, с изключение на едно. Финансовият министър тогава е подписал с особено мнение - защо подписваш договор при това положение, попита Николов. И продължи - ако този договор действително е бил за балансиране на доставките на газ, трябва да е имало доставки, а то е нямало! Припомняме, че на изслушването стана ясно, че дори Молдова не е искала да купи газ, защото ѝ е било по-евтино да си купи от Германия.

Договорът с "Боташ" е върхът на айсберга от това, което се случва. Договорът с "Боташ" е печатница за пари, каза Николов.

Той обясни, че ако договорът е разписан в началото на 2023 г. и е бил добре изпипан, остава висящ въпроса доколко се е използвал по време на служебното правителство. Защо се крият финансовите отчети на "Булгаргаз" месеци наред, защо всички по време на служебния кабинет и на сглобката си затваряха очите за финансовия одитор на "Булгаргаз", запита Николов.

Той посочи, че България се намира в ситуацията на удобен срам. Договорът с "Боташ" се подписва януари месец, а гръцката връзка става активна и работи през октомври месец. Ако договорът с "Боташ" е бил необходим да се балансира системата, то по договора не е доставена нито една молекула газ, заяви Александър Николов.

Според него оттук нататък това, което следва е, че трябва да се ограничават щети по договора. Правилният въпрос е има ли възможност да се ограничат щетите по договора с "Боташ", изтъкна Александър Николов, според когото България ще загуби "Булгаргаз", който може да бъде обявен във фалит във всеки един момент. Росен Христов обаче каза, че "Булгаргаз" няма да фалира, но "Топлофикация София" била най-големият длъжник - 1 млрд. лева. Когато падне "Булгаргаз", следващият голям проблем е "Топлофикация", предупреди Александър Николов - Още: Столична община си бърка 4 години в носа буквално

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес