Присъединяването на България към еврозоната ще има много плюсове. Не може да се очаква значителен ръст на цените. Това стана ясно от думите на зам.-председателят на УС на Райфайзенбанк България Добромир Добрев по време на годишната среща на ръководството на банката с медиите.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
„Ако говорим за проинфлационна спирала, която да дойде от еврозоната, такава няма да има. Ние така или иначе вече сме фиксирани към курса и си привнасяме тази инфлация. Нещо особено като ефект не може да се очаква. По въпроса за закръглянето на търговския оборот – в други държави се е наблюдавало, възможно е да има такъв ефект, но ще е незначителен – 0,2 или 0,3%“, заяви той.
По думите на Добрев по-важният въпрос е доколко ще се вдигнат доходите. „Ако искаме да стигнем средните доходи в Европа, трябва да бъдем реалисти – това няма как да стане, ако и цените не се повишат. По линия на конвергенцията в средносрочен и дългосрочен план цените ще скачат, но ефектът на еврозоната върху този скок не е толкова голям, те биха скочили така или иначе. По-важно е доколко доходите ще скачат. Ако е равномерно с цените, няма да е проблем за държавата, а е предпоставка за по-добро икономическо развитие“, смята той.
Според председателя на УС на Райфайзенбанк България Оливиер Рьогл след присъединяването на България към банковия съюз и чакалнята на еврозоната фалити като този на КТБ няма да са възможни. „Банковият съюз може да намали рисковете, защото Европейската централна банка (ЕЦБ) е най-строгият регулатор, който може да имаме, на нея не могат да ѝ влияят местните политици“, каза Рьогл.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Още подробности прочетете в Expert.bg.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари