Варна бе домакин на събитие за учредяване на Българската Яхтена Асоциация (БЯА), предаде Actualno.com. На събитието присъстваха над 50 представители на морския бранш, които се обединиха около идеята - яхтеният сектор в България да бъде трансформиран по начин, който да направи страната ни конкурентоспособна в тази сфера.
Председателят на БЯА Свилен Воденичаров откри завесата за амбициозните цели, които асоциацията си е поставила в следващите няколко години.
„Създаването на това сдружение е резултат от години на труд, опит и познания в морската индустрия, натрупани от екип от професионалисти, вдъхновени от идеята за развитие на яхтения сектор у нас. Нашата основна цел е да обединим професионалисти, собственици на яхти, яхтени брокери, държавни институции, образователни академии, училища и центрове, класификационни организации и популяризирането на България като яхтена дестинация.
Ние вярваме, че България има огромен, но все още неразкрит потенциал в яхтения сектор, но липсва обединяваща платформа за сектора“, категоричен бе Воденичаров.
Председателят на БЯА допълни, че важна задача за асоциацията е да се спомогне създаване на национални регистрационни и образователни стандарти и дефиниции за яхти. По този начин според Воденичаров, ще се допринесе за по-добро разбиране на спецификите на индустрията от българските морски институции, училища и образователни центрове.
„Сред останалите цели на Българската яхтена асоциация е промотирането на българския флаг, да промотираме както и възможностите на родното корабостроене в сектора, така и кораборемонта, защото капацитетът в наложените заводи във Франция, Италия, Хърватия, дори и в съседна Турция – е вече изчерпан и тук има огромен потенциал да се случат нещата“, каза още Свилен Воденичаров.
Според него компаниите и експертите, които членуват в БЯА могат да привнесат международния опит за развитие на сектора у нас.
Снимка: Свилен Воденичаров, източник: siriusmaritimegroup.com
Свилен Воденичаров посочи, че качественият строеж и ремонт на яхти, изграждането развитието на яхтени марини и пристанищна инфраструктура, както u яхтеният туризъм, са ключови области, коит могат дадат огромен тласък на индустрията. По думите му, промотирането на българския флаг като надежден избор за регистрация на яхти също е стратегическа цел, която ще укрепи позицията на България на международната морска и яхтена сцена.
„Популяризирането на Българския флаг и сътрудничество с български морски институции за създаване на бизнес възможности и инициативи е от особено голямо значение за Българската Яхтена Асоциация. България разполага с изключителни морски професионалисти - капитани, механици, дизайнери, чартърни брокери, яхтени мениджъри и много други, които са гръбнакът на този сектор. Te ca доказателство, че страната ни има капацитета да бъде важен фактор в международния яхтен бизнес.
Нашето желание е да изградим модерна, устойчива, иновативна и конкурентоспособна индустрия, която вдъхновява следващото поколение морски специалисти.
Но най-важното, което искам да подчертая, е, че Българската Яхтена Асоциация ще бъде платформа за сътрудничество. Защото сме убедени сме, че успехът идва чрез обединение и споделяне на знания, ресурси и опит.
Нека заедно изградим това бъдеще! Подкрепени от опита на нашите изключителни морски специалисти, страстта на ентусиастиme u Bu едно по-силно и обединено яхтено общество, ние можем да превърнем България в значим фактор в яхтения свят.
Благодаря ви, че сме част от това пътуване. Нека заедно положим на едно по-добро бъдеще за яхтената индустрия у нас и по света!“, отбеляза председателят на БЯА.
Асоциацията вече членува в Българска морска камара и партнира с международни компании от яхтената индустрия, за да бъде утвърдена страната ни като уважаван яхтен център.