Турция се надява да финализира преговорите с Китай и да сключи споразумение за изграждането на третата атомна електроцентрала в страната "в рамките на следващите няколко месеца". Това заяви днес турският министър на енергетиката и природните ресурси Алпарслан Байрактар на брифинг в Анкара, съобщава електронното издание на в. „Сабах“, цитирано от БТА.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Байрактар уточни, че преговорите с Китай за изграждането на АЕЦ в северозападния окръг Къркларели (Лозенград, до границата с България– бел.ред.), се водят от много време.
Сега сме достигнали до етап, в който през следващите няколко месеца очакваме да финализираме преговорите и да сключим споразумение, тъй като в него участват и други заинтересовани страни, заяви министърът на енергетиката на брифинг в Анкара.
Още: Не разрешиха на АЕЦ "Козлодуй" да работи с американското ядрено гориво
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Байрактар увери, че между преговарящите страни няма съществени спорни моменти и вярва, че те скоро ще могат да постигнат споразумение.
Турция планира в обозримо бъдеще да разполага с три атомни електроцентрали. АЕЦ "Аккую" в окръг Мерсин е първата атомна електроцентрала, която се изгражда в Турция. Проектът се реализира на базата на междуправителственото споразумение за сътрудничество, подписано между Русия и Турция на 12 май 2010 г. През април АЕЦ „Аккую“ получи официално статут на ядрен обект.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
В момента се водят преговори с "Росатом" и по въпроса за изграждане на втора атомна електроцентрала в района на Синоп в Северна Турция.
"Росатом" е готов да участва в проекта за втора турска АЕЦ
Още: Правителството иска от ЕК ключова дерогация
Още: След търговската война: Изненадващи данни за производството в Китай