Индийските държавни рафинерии са спрели да купуват руски петрол през изминалата седмица, защото отстъпките вече не са толкова значими през месец юли и защото президентът на САЩ Доналд Тръмп предупреди да не се купува от Русия. Индия, третият по големина вносител на петрол в света, е най-големият купувач на руски суров петрол, транспортиран по море. Държавните рафинерии в страната - Indian Oil, Hindustan Petroleum, Bharat Petroleum и Mangalore Refinery Petrochemical - не са търсили този продукт през последните дни, съобщава Reuters, позовавайки се на четирима свои източници.
Четирите рафинерии и федералното министерство на петрола не са коментирали новината.
Още: МВФ със стряскаща прогноза за руската икономика и военната машина на Путин
Тези рафинерии редовно купуват руски петрол на база доставка и са се обърнали към спот пазарите за заместващи доставки - предимно на сортове от Близкия изток като суровия петрол Murban от Абу Даби и петрол от Западна Африка, съобщава агенцията.
Частните рафинерии са най-големите купувачи на руски петрол в Индия, но държавните контролират над 60% от общия рафиниращ капацитет на страната от 5,2 милиона барела на ден.
Още: Тръмп сключи търговска сделка с Южна Корея, но наказа тежко Бразилия и заплаши Канада
Снимка: iStock
Митата на Тръмп и ефектите
На 14 юли Тръмп заплаши със 100% мита страните, които са търговски партньори на Москва и купуват руски петрол на сравнително ниски цени, освен ако Русия не сключи "сделка" с Украйна и не прекрати огъня. Републиканецът набеляза основно Индия, Китай и Бразилия, като той и администрацията му не спират да предупреждават тези държави с последствията, които биха настъпили. Най-активен в това отношение изглежда републиканският сенатор Линдзи Греъм: "Тръмп променя играта": Линдзи Греъм отговори на Кремъл.
Митата са важни, защото именно руският газ и петрол е перото в бюджета на Кремъл, което спонсорира най-мощно военната машина на диктатора Владимир Путин. А той разполага с 10 дни да постигне примирие в Украйна, считано от 29 юли, според новия ултиматум на Тръмп.
Президентът на САЩ вече обяви, че от 1 август ще наложи по-тежки мита на стоките от Индия, внасяни в Съединените щати: Край на преговорите: Тръмп удря Индия с нови мита.