Луксозните марки цигари ще поскъпнат, ако бъде прието предложението на независимия депутат Венцислав Върбанов за промяна в съотношението на двете ставки - процентната и специфичната, при определянето на акциза върху тютюневите изделия, предаде Дарик радио. Венцислав Върбанов е внесъл тази промяна преди разглеждането на второ четене на промените в Закона за акцизите и данъчните складове. Той предлага завишаване на санкциите за продажба на цигари без бандерол, което целяло намаляването на контрабандата. Днес предстои предложенията да се разглеждат от бюджетната комисия в парламента.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Ще бъде груба грешка да се прави в този момент подобна промяна, тъй като все още не сме анализирали как ще се отрази ограничението за пушене на обществени места върху приходите от акциза на цигарите. Това коментира директорът на Агенция Митници Ваньо Танов.
Все още не е изследван ефектът от забраната за пушене на закрити обществени места и този процес ще се наблюдава и анализира до края на годината.
„Не е нормално да се наслагва втори проблем, без да е довършен и да има анализ по отношение на първия проблем", каза Танов.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
В началото на юни шефът на митниците прогнозира спад в приходите от акциза на цигарите след въвеждането на пълната забрана за пушене на закрити обществени места. Тогава той коментира, че през втората част на тази година в хазната вероятно ще влязат в най-добрия от финансова гледна точка вариант 100 млн. лева по-малко от акциз върху цигарите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Танов посочи още, че пазарът на тютюневи изделия е стабилен за разлика от 2010 година, когато е бил повишен акцизът. „Действат пазарни механизми, има конкуренция между фирмите за пазарен дял и от тази гледна точка аз смятам, че е неудачно това предложение, защото ще влезем в непредвидима ситуация, която не може на този етап да бъде оценена", каза шефът на митниците.
Да се прави подобна промяна в настоящия момент би било груба грешка. Той припомни, че и премиерът, и финансовият министър са заявили позиции, че по отношение на акцизната политика, няма да има резки промени.