Работниците във Великобритания могат да получат правото да поискат от работодателите си да работят четири дни в седмицата съгласно плановете на правителството да повиши гъвкавото работно време, съобщи Би Би Си.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Още: Първа компания в наша съседка официално въвежда 4-дневна работна седмица
Служителите пак ще трябва да изработят пълните си часове, за да получат цялата си заплата, но могат да компенсират договорени часове по време на по-кратката работна седмица.
"Работодателите са ужасени"
Представителят на консервативната опозиция Кевин Холинрейк обаче възрази, като посочи, че работодателите са „ужасени“ от тези планове.
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Управляващите успокоиха, че няма да наложат силово промяната на работещите или бизнеса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
"Всяка промяна на трудовото законодателство ще бъде консултирана и изработена в партньорство с бизнеса“, заяви говорител на Министерството на бизнеса и търговията. Той обясни, че планът за по-гъвкаво работно време вместо това има за цел да повиши продуктивността, както и да помогне за връщането на повече хора на работа.
И в момента работниците могат да поискат гъвкаво работно време, но работодателите са задължени само да се справят с молбите им по "разумен начин“, пише БГНЕС.
Още: Идея в страна от ЕС: 2800 евро минимална заплата при четиридневна работна седмица
Още: Правителството иска от ЕК ключова дерогация
Още: След търговската война: Изненадващи данни за производството в Китай
Лейбъристите дойдоха на власт по-рано тази година с обещание да го направят по подразбиране от ден първи за всички работещи, освен в случаите, в които не е осъществимо.
Очакват се подробности да бъдат дадени през есента, когато закон за създаване на нов пакет за правата на работниците ще започне своето пътуване в парламента.
"Въпреки предупрежденията от индустрията, заместник-премиерът Анджела Рейнър продължава да налага законите си за профсъюзи във френски стил, което ще оскъпи правенето на бизнес в Обединеното кралство“, посочи Холинрейк.