Въвеждането на еврото в България е възможност за преформатиране на пазара, при което добросъвестните търговци да спечелят и това да е в полза на потребителите. Това заяви основателя на онлайн платформата "Ние, потребителите“ Габриела Руменова пред Bloomberg TV Bulgaria. По думите и търговците имат възможност да се нагодят към новите условия и да печелят клиенти с лоялност, а потребителите също трябва са активни и да упражняват граждански контрол с ежедневния си избор и сигнали при нарушения.
Скептицизъм към новия законопроект
Руменова е скептична към идеята потребителите да могат да проследяват цената по цялата верига – от самото начало до регала в магазина. По думите и те се интересуват не толкова от това колко и какви надценки са калкулирани, колкото от крайната цена, която ще заплатят и която могат да сравнят с крайните цени на други търговци, измежду чиито оферти могат да изберат най-изгодната. "Известно е, че търговците на едро предлагат стоките си на други търговци при различни условия, в зависимост от направените между тях договорки, като във всеки конкретен случай може да има различен брой прекупвачи и пр.“, посочи експертът. Според нея, допълнителна редица от цени само още ще усложни етикета, който и сега заблуждава потребителите.
Още: След определянето на обменния курс: Пуснаха онлайн калкулатор за превалутиране на левовете в евро
Непознаването на закона и може би съзнателни недобросъвестни действия на някои търговци подвеждат потребителите и на този етап, когато двойното обозначаване на цените все още не е задължително. "При намаление от 8 август задължително ще трябва да има три цени, а още сега понякога се поставят четири, което прави етикета много по-сложен и може да обърка потребителите. Законът не изисква подобно нещо“, даде пример Руменова. Освен това, червен етикет с две цени с много малък шрифт на валутите – в лева и в евро, на този етап създава впечатлението, че има намаление. Такъв сигнал вече е постъпил в „Ние, потребителите“ от дама, която е закупила козметика заради „отстъпка“, която на практика не съществува.
"Не е необходимо разписаните в Закона за въвеждане на еврото в България разпоредби относно обозначаването на цените да влязат в сила, за да бъдат санкционирани търговците, които и към момента с действията си заблуждават потребителите“, счита Руменова. С оглед на постъпващите сигнали, тя е на мнение, че хората се заблуждават предимно от начина на представяне на цените и условията върху етикетите. Затова изричното въвеждане на последователност при изписването на двете валути – първо в лева и след това в евро, изглежда ненужно предвид наличната формулировка: „по начин, който не въвежда потребителите в заблуждение“ – текст, който реферира към разпоредбите в Закона за защита на потребителите за нелоялните търговски практики. От 2026 г. ще трябва да е обратното – първо евро, после - левове. Ако стойността е изписана с много големи цифри, а валутата – много дребно, това може да заблуди. Един закон не може да обхване всички житейски ситуации, посочи тя.
Според Руменова е важно хората да знаят къде да адресират сигналите си, за да не се налага препращане между институциите и загуба на време.
Още: Промени с еврото: Теглене, плащания и етикети