Селскостопанският износ и транзит от Украйна да се възстанови напълно от 15 септември. За това е настоял украинският президент Володимир Зеленски на среща с Урсула фон дер Лайен в Атина.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Той участва в гръцката столица във вечерята, организирана от гръцкия премиер Кириакос Мицотакис, посветена на разширяването на ЕС.
Украинският президент написа в социалните мрежи, че е благодарил на фон дер Лайен за усилията за възстановяването на украинския износ и транзит на селскостопански продукти и настоява те да се възстановят напълно от средата на септември. Тогава изтича срокът на забраната, която България и още четири държави - Унгария, Полша, Румъния и Словакия въведоха за внос на украинска пшеница, царевица, рапица и слънчоглед.
Още: Предприятията за олио са пред затваряне заради забраната за внос от Украйна
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Петте държави получиха разрешение от Брюксел да забранят вноса на украинските стоки заради логистични затруднения и ограничен капацитет на складовете, които не могат да поемат увеличения украински внос. Те трябва да осигуряват само транзитен превоз на четирите стоки.
Украйна многократно протестира срещу забраната и настоява за премахването й.
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Ето колко зърно изнесе Украйна през румънско пристанище