Диян Стаматов: В образованието през последната една година не се случва нищо
"Нищо не се случва в образованието през последната една година. Причината е, че всеки един служебен кабинет има малък мандат и няма възможността да променя", каза Стаматов. Той е на мнение, че учениците в България не учат новите неща, които изучават техните връстници в Европа.
ОЩЕ: От Синдиката "Образование" искат да има промени, свързани с възпитанието на децата и учениците
По негови думи причините са комплексни и една от тях е пандемията от COVID-19. Той каза, че има забавяне темпа на отпадане на учениците.
Стаматов заяви, че учебната програма до голяма степен има нужда да бъде редактирана, за да може да бъде достъпна до всички ученици.
"Условията в страната са различни. Нарушава се равния достъп до образование. Средата, в която са учениците предполагат по-трудна достъпност", допълни той пред NOVA NEWS.
Училищни директори с 10 предложения до следващия редовен министър на образованието
Рязка промяна в образователната система, свързана с освобождаване на учебните програми от излишни факти, промяна във формата на изпитит...
Директорът каза, че са положени усилия за промяна на възнаграждения на учителите и за STEM -центрове в училищата. "Кабинети по биология, химия, математика, физика има в малка част от училищата", допълни той.
ОЩЕ: МОН: 14 000 гимназисти на стаж в реална работна среда
Според Диян Стаматов частните уроци могат да бъдат избегнати, ако ученикът учи в рамките на учебното време, ако има силна мотивация, а също така има родителски контрол. Липсата на някои от трите фактора води до частни уроци, каза той. "Добрата и силна конкуренция, която води до необходимостта от постигане на много по-добри резултати винаги е свързана с допълнителна подготовка", допълни директорът. Той смята, че в училищата се предлага достатъчна подготовка, за да се покрият стандартите на националното външно оценяване след 7 клас и след 12 клас.
Стаматов заяви, че това което трябва да се направи в образованието е намаляване на административната тежест върху учителите, олекотяване на учебните програми на учениците и създаване на нови материални, добри условия. "Липсата на стабилно политическо управление води до невъзможността да се вземат дълготрайни, сериозни, перспективни решения", завърши той.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ОБРАЗОВАНИЕ:
България е на първите места в Европа по сертифицирани от Google учител
Окончателно: Ще има безплатни учебници за всички ученици
Близо 100 хил. ученици ще получат подкрепа от МОН
Решено: Болничен за някои родители при карантина в училище
Учителите в протестна готовност, искат 20% увеличение на заплатите
От днес: Учениците от област Пловдив са в грипна ваканция
Идея: Финансови глоби за родители, чиито деца не спазват училищния правилник
28 професионални гимназии стават Центрове за високи постижения
Експерти по комуникации учиха студенти от СУ как да противодействат на фалшивите новини
Редактор:
Ивелин Стоянов
Етикети: директори МОН Диян Стаматов