В бъдеще, когато влезе в сила новият закон, ще има самооценки и оценка на всяко училище, на директора, на учителите. Това каза министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов, предаде БГНЕС.
Още: "Бил съм в комсомола": Религията в училище за патриарх Даниил изглежда е нещо решено
Още: Висшето образование поскъпва: Нови такси за обучение в университети
Всички, които са активни и работят повече с децата, ще получават повече пари. Знаем, че има проблеми със системата, когато парите минават през общината и достигат до училищата. Имаме случаи, в които кметове не плащат парите с месеци, продължи Игнатов.
В новия закон ще имаме силата и властта на обществения съвет, което ще повиши прозрачността преди всичко. Увеличение ще има на стандарта на издръжка на ученик, а този стандарт води до увеличение на заплащането на учителите. Ще имаме доста добро в рамките на тази финансова криза увеличение на стандартите в училище", каза още министърът. Той отказа да коментира точно колко ще се увеличи въпросният стандарт.
По темата за скандалните тетрадки с поп-фолк звезди, Игнатов заяви, че "министерството следи, но министерството не печата тетрадките, не ги одобрява, това не са учебници". "Това, което ние правим като министерство, има писмо до директорите и на родителските срещи, които текат, за да обясним, че училището е сериозна институция, развлечението е на друго място. Училището преподава основите на човешката цивилизация, неща, които за над 50 години имат стойност", каза още министърът. Заради стабилността на институцията смятаме, че тези тетрадки не са добре приети в клас, допълни Игнатов.
Още: Кое място заема Софийският университет в световните класации
Ще имаме тази година увеличение на бюджета и като добавим тези 520 млн. европейски пари, които стартират от тази година, ще имаме доста средства за образованието, увери Игнатов. По въпроса за невъзможността на някои училища да поемат желаещите ученици за целодневно обучение, министърът каза, че там, където няма място, се търси друг сграден фонд, прави се преструктуриране. "Нямаме кой знае какви драми в тази област. Училищата също преструктурират своята база, за да могат децата да остават, те имат финансова изгода от това", допълни той.
На пресконференцията, посветена на възможностите за реализиране на български проекти в рамките на програма "Идеи" на Европейския научен съвет, Игнатов похвали развитието на родните учени. "Формира се една критична маса от много активни български учени, които вече са в директен контакт с Европейския научен съвет", заяви той.
Още: Кой ще преподава часовете по религия и как ни говори църквата? Спор за новия предмет в училище
Още: МОН оказва по-сериозна подкрепа за учениците със СОП
Редактор: Сияна Любомирова