Кога в българските училища ще бъде въведен предметът “Добродетели и религия“? Министърът на образованието Красимир Вълчев каза пред журналисти в Пазарджик, че това ще стане най-рано през следващата година. Тогава, през учебната 2026-а ще бъде въведен задължителен избираем час по "Добродетели и религия". Според него това ще бъде изцяло светска дисциплина и ще се преподава от учители, квалифицирани в университетите, предава БНР.
В Пазарджик министърът наблюдава урок по подобна дисциплина. Пред него беше изнесен открит урок по "Добродетели и възпитание" в начално училище "Васил Друмев", в който до известна степен се онагледи, как ще изглежда новата задължителна дисциплина, която ще се въведе в учебния план.
Прошката е най-предпочитаната добродетел
Още: Патриархът: Църквата роди училището с Божията помощ, “Добродетели и религия“ ще ни обедини
В двора на училището учителката Мариана Георгиева изнесе откритият урок "Добродетели и вяра". Там бяха подредени ученическите маси на децата.
Учениците се запознаха и с виртуалното дърво на добродетелите и всяко от тях бе поканено да си откъсне по едно листенце с добротел. Най-предпочитана се оказа прошката.
Снимка iStock
Министърът каза, че този урок е пример, как трябва да изглежда задължителния избираем "Час по добро", който предстои за бъде въведен в учебния план.
Има учители, каза патриархът
Още: Красимир Вълчев: Не предлагаме задължителна религия, а час по възпитание в добродетели
Припомняме, че в края на април в интервю за БНТ патриарх Даниил заяви, че въпросът с преподавателите по бъдещият учебен предмет "Добродетели и религия" може да бъде бързо решен:
"Според търсенето е и предлагането. Защото в този момент аз съм свидетел как има предимно жени, но и мъже, които биха искали да се посветят на преподаване на този предмет.
Но сегашният му статут в учебната програма на свободно избираем, на факултативен час първо, че на много места той въобще не се и представя, че го има като възможност родителите да запишат. На други места няма финансиране за него“, каза патриархът.
Още:"Нашата мила родина е една голяма пералня за пари": Църквата и средствата за учебници по религия