По време на управлението на ГЕРБ са приети учебните програми от 1 до 7 клас без български език и литература и история. Това Милена Дамянова, народен представител от ПГ на ГЕРБ и бивш заместник-министър на образованието в правителството на Бойко Борисов, предаде Фокус.
Още: "Бил съм в комсомола": Религията в училище за патриарх Даниил изглежда е нещо решено
Още: Висшето образование поскъпва: Нови такси за обучение в университети
Учебните програми, които са приети от политическото ръководство на Министерството на образованието по време на управлението на ГЕРБ без тези предмети, са били публикувани на сайта на министерството. ГЕРБ носи отговорност единствено за програмите, които са публикувани от тях.
Учебните програми по български език и литература и история не са били приети, защото работните групи са продължавали работа и е имало много спорове. По тази причина министерството не е приело програмите.
Ние категорично се разграничаваме от твърдението, че объркването в учебните програми е причинено от проект, разработван по време на управлението на ГЕРБ, който е качен на сайта на МОН и го считаме за неоснователно. Да, програмите са разработвани по управлението на ГЕРБ, но те не са приети и не са парафирани, нито са обсъждани с политическото ръководство по време на г-н Борисов, каза Дамянова.
Още: Кое място заема Софийският университет в световните класации
Припомняме, че още вчера настоящият образователен министър Анелия Клисарова заяви, че въпросните проекти за изменение на учебните планове са били приети от ГЕРБ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кой ще преподава часовете по религия и как ни говори църквата? Спор за новия предмет в училище
„Това, което бе публикувано в сайта на министерството, е проект за нови учебни програми по български език и литература. Проектът е изготвен преди година и половина, по време на управлението на ГЕРБ. Това е била програма за усъвършенстване на учебните програми, за която са изхарчени 912 000 лева. Той е подписан на 17 май, тоест 12 дни преди идване на нашето правителство на власт. Проектът е подписан от заместник-министъра по това време Мариана Банчева, с одобрение на министър Милошев”, обясни проф. Анелия Клисарова.
„Няма да позволя никаква злоупотреба с европейски пари или български средства, особено по отношение на образование. Този милион е изхарчен за направата на тези програми. Тези програми се оказват едни от подводните камъни, които са ни оставени от предишните управляващи. Надявам се, че няма да има такива програми занапред”, посочи Клисарова.
„В този проект се намаляват изучаваните произведения на Ботев и Вапцаров. Имаше и промяна в кой клас кое произведение ще се изучава, че липсват някои ключови произведения като „Тютюн”, които са преподавани до момента. Проверката ще каже защо точно тези творби са отпаднали и са сменени. Това е направено от експерти по български език и литература”, добави тя.
Още: Хомофобията, Старият Завет и часовете по религия: Отговорът на Вълчев внесе яснота (ВИДЕО)
„Когато съм встъпила в длъжност преди две седмици и половина, не бях информирана за самия проект, нито за това, че той ще бъде качен на сайта на министерството. Такива проекти има не само по български език и литература, трябва да видим какво пише по история и по география”, каза още проф. Анелия Клисарова.
„Когато правим учебните програми, в които ще насърчаваме мисленето и творчеството на младите хора, ще ги правим след Закона за средно образование и предучилищно възпитание. Всички програми ще бъдат много широко обсъждани. Нито синдикатите на учителите, нито други организации са участвали при изработването на тази програма”, обясни още министърът.