Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нов график за изпити и ваканции се готви за следващата учебна година

18 юли 2023, 10:43 часа • 5988 прочитания

Промени, засягащи провеждането на изпитите през следващата учебна година предлагат от Министерството на образованието. Това обяви на брифинг ресорният министър Галин Цоков.

ОЩЕ: Образователният министър каза каква ще е заплатата за учителите с новия бюджет

"От гледна точка на изводите, които си направихме от външното оценяване, стигнахме до идеята, че в рамките на следващата година би било по-добре външното оценяване длес 7-и и 10-и клас да бъде разделено като дни. Това ще даде възможност на оценителите да се съсредоточат в проверката на работите на учениците след 7-и клас, за да е с приоритет, за да може учениците да получат резултатите си по-бързо, и след това да започне класирането в различните средни училища", посочи той.

Графикът на провеждането на изпититите след седми клас е изместен със седмица, за да може учениците да имат повече време да се подготвят по-добре за тези изпити, обясни образователният министър.

От образователното министерство смятат, че тези промени ще позволят по-добро и ефективно провеждане на самите изпити, без много стрес и натоварване на учителите и на училищните директори. "От друга страна ще даде повече време на оценителите да са по-спокойни и уверени в работата си", коментира още Цоков.

Предвижда се в Наредбата за оценяване да бъде обсъдена промяната на минималните изисквания за текущите оценки на учениците в съответния срок. "Например оценката от две задължителни оценки за отделните модули да се намали на една в съответния срок, за да се формира една глобална, по-обща оценка в съответния модул, така че да няма такова значение текущите оценки в рамките на отделните дисциплини в рамките на профилираните предмети", обясни министърът. И добави, че за езиковото образование се изискват 6-7 текущи оценки, за да се формира срочна оценка. "Ще търсим възможност този минимален брой оценки да важи и в отделните случаи", коментира той.

Промени ще има и в областта на изследвателската и проектната дейност на учените. Обсъжда се съвместно преподаване на учители по различни дисциплини, както и съвместно оценяване, което да се регламентира в Наредбата за оценяване. Целта е да се освободи повече време за учители да работят с учениците в класните стаи. 

Освен промените в Наредбата за оценяване, Наредбата за общообразователния минимум и подготовка и Наредбата, свързана с училищното образование, няколко комисии ще се заемат с промени и в Наредбата за повишаване на квалификацията на учителите.

Министър Цоков заяви, че заплащането на образователните медиатори, вече е регламентирано. "Това стана възможно, благодарение на промяна в Наредба за финансиране на дейностите в образователните институции. Тя позволява заплащането на стотиците образователни медиатори да се случва по-устойчиво. Досега те бяха финансирани основно на проектен принцип. Това важи както за училищата, така и за детските градини", каза министърът.

ОЩЕ: Галин Цоков: Необходима е промяна в начина, по който се оценяват учениците

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес