Министерският съвет ще предложи на Народното събрание да бъде открит Факултет по ветеринарна медицина в структурата на Медицинския университет - Плевен, съобщават от правителствената пресслужба.
В момента в университета има четири факултета: „Медицина“, „Фармация“, „Обществено здраве“ и Здравни грижи“.
Проектът за разкриване на Факултет по ветеринарна медицина има положителна оценка от Националната агенция за оценяване и акредитация. В новото звено ще може да се обучават студенти по специалността от регулираните професии „Ветеринарна медицина” от професионално направление „Ветеринарна медицина“ за придобиване на образователно- квалификационна степен „магистър“.
Още: Ново предложение за финансиране на второ висше
Към момента достъпът на студенти до тази специалност е ограничен само до два района (в Южна България), като капацитетът на предлагащите подобно обучение структури е почти запълнен. Същевременно обучението по тази специалност е търсено от кандидат-студентите, които след това успешно се реализират на пазара на труда. Разкриването на факултета в Плевен се подкрепя и от Министерството на земеделието и храните.
Университетът разполага с добра материално-техническата база, която е изградена и обзаведена за провеждане на пълноценен учебен процес в предклиничните дисциплини и за научноизследователска дейност.
Още: Медицински пробив: Имплантираха изкуствено сърце в гърдите на мъж (ВИДЕО)
И в Бургас
Освен това кабинетът ще предложи на парламента и проект на решение за откриване на Факултет по фармация в структурата на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Новото звено ще подготвя фармацевти за нуждите на Югоизточния и Южния централен регион, където се наблюдава силно изразена липса на такива специалисти. Структурата ще помогне за увеличаване на студентите, които изучават професията, а това ще осигури по-голям и качествен достъп до фармацевтични услуги.
Предложението за създаване на факултета се внася по искане на ректора, въз основа на решение на академичния съвет на висшето училище. През месец февруари тази година е получена положителна оценка от Националната агенция за оценяване и акредитация за откриване на звеното. Методиката на Националната карта за виеше образование също позволява разкриването на новия факултет в региона. В подкрепа на това решение е изразено положително становище от Министерството на здравеопазването, от Общинския съвет в Бургас, РЗИ, РУО, болници и други местни структури и организации.
В звеното ще се обучават студенти по специалността от регулираните професии „Фармация“ за придобиване на образователно-квалификационна степен „магистър“. Новият факултет ще се състои от общо 5 катедри.
Още: Куп нарушения в избора на декан на Медицинския факултет на СУ: Няма изрична санкция
Бургаският държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ разполага с необходимата материално-техническа база за осигуряване на качествен образователен и научноизследователски процес.