Двадесет Секторни съвета на уменията ще работят заедно с Министерството на образованието и науката за провеждането на реформата в професионалното образование и обучение. Създаването им е изцяло нов инструмент за България и е част от цялостната политика на МОН за модернизация в тази сфера, съобщиха от образователното министерство.
Още: "Бил съм в комсомола": Религията в училище за патриарх Даниил изглежда е нещо решено
Още: Висшето образование поскъпва: Нови такси за обучение в университети
ОЩЕ: Кабинетът въведе обучение по широкопрофилни професии
Започва и набирането на членове на съветите, като за тях документи могат да подават работодатели или техни представители и/или заети/самонаети лица, преподаватели във висши училища, директори, заместник-директори, учители по професионална подготовка, и/или представители на други доставчици на професионално обучение, представители на национално представителните работодателски организации и/или браншови организации, представители на национално представителните организации на работниците и служителите и техните професионални структури. Целта е да се включи максимално широко представителство, а срокът, до който ще могат да се подават кандидатури е 16 октомври 2023 г.
ОЩЕ: МОН обяви колко ще плаща на учителите за дигитален урок
Още: Кое място заема Софийският университет в световните класации
Само за три месеца екипът на министър Галин Цоков предложи проектозакон и визия за професионалното образование и обучение, в резултат на което в момента започва попълването на състава на Секторните съвети. Желанието на МОН е в този процес да бъдат включени представители всички страни – директори, учители, представители на бизнеса и синдикати.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кой ще преподава часовете по религия и как ни говори църквата? Спор за новия предмет в училище