Броят на жертвите на атентата в Барселона расте, десетки са ранени (ВИДЕО)

17 август 2017, 20:12 часа • 9155 | прочитания

Броят на жертвите от атентата в Барселона расте. По последна информация от консула ни в Мадрид, Борислав Евлогиев, става дума за над 10 загинали и множество ранени след като камион се вряза в пешеходци недалеч от популярния за туристи площад Каталуня. В испанските медии вече се съобщава за 13 загинали, а ранените са над 20. Испанската полиция обаче потвърждава за 1 жертва и 32 ранени, 10 от които сериозно.

Още: Псевдопримирие - Зеленски предупреди гостите на Путин за 9 май да се пазят, Медведев джафка: Гнида

Още: Руски изтребител и руски военен хеликоптер - жертви на украински морски дронове (ВИДЕО)

Нападението е обявено за терористичен акт.

Веднага след това беше съобщено за заложническа криза в турски ресторант в Барселона. Според местни медии двама въоръжени мъже държат заложници в заведението. Съобщава се също така и за стрелба на пазар Бокерия в града.

Още: „Най-добрата досега“: Зеленски за срещата си с Тръмп във Ватикана

Още: Сервитьори в Гърция - хотелиери и ресторантьори ги издирват с фенер, дават пари под масата, но няма

От испанската полиция призовават хората да не приближават до площад "Каталуния". Районът е отцепен, метрото и жп транспортът са спрени. Шофьорът на микробуса е избягал и в момента се издирва. Телевизия „24 орас“ посочва, че е открит и втори микробус, който също може да е собственост на извършителя или извършителите.

Полицията призовава още да не се разпространяват снимки и видео от мястото на атентата, тъй като това би улеснило нападателите, които все още не са заловени, съобщи ТАСС.

Жители на града разказват за силен вой на линейки и кръжащ в небето хеликоптер.

В Twitter испанският премиер Мариано Рахой заяви, че сега приоритет за местните власти е грижата за ранените.

Още: Преди срещата си с Тръмп: Вучич внезапно се разболя

Още: Куп дронове и ракети: Украйна атакува, Русия трепери за Кримския мост (ВИДЕО)

Българското посолство в Мадрид е влязло в контакт с местните полицейски власти. Към този момент МВнР не разполага с данни по случая.

Борислав Евлогиев, консул на България в Мадрид, заяви в ефира на БНТ, че към момента български граждани не са потърсили нашето дипломатическо представителство.

Всички сънародници, които желаят да получат актуална информация или да подадат сигнал за техни близки и познати, могат да го направят на дежурните телефони на посолството в Испания: 00 34 913 455 761; 00 34 913 456 651.

Actualno.com припомня, че известният  бул. „Лас Рамблас“ е една от натоварените улици в Барселона и предпочитано място за туристи и улични артисти. Испания е една от държавите, които се откроиха като възможни цели на джихадисти.

Според екстремистки сайтове страната е мишена заради своята история, тъй като в миналото голяма част от територията й е била под мюсюлманско влияние.

Снимка: Архив

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес