Полският президент Анджей Дуда заяви, че е обсъдил прехвърлянето на произведени в СССР ракети за системите за противовъздушна отбрана на Украйна с колегата си Володимир Зеленски. Това е станало по време на срещата им в Литва, където двамата присъстваха на деветия форум от инициативата "Три морета".
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
Още: Володимир, пожелавам ти на следващата среща да дойдеш в костюм: Дуда към Зеленски (СНИМКИ)
Тежката ситуация с ПВО
През пролетта на 2024 г. руските сили засилиха нападенията си, насочени главно срещу енергийната и гражданската инфраструктура на Украйна. По данни на Министерството на вътрешните работи в Киев - през последните три месеца Русия е нанесла около 30 000 удара по украинска територия.
Още: Втора за деня: Русия подпали още една ТЕЦ в Украйна
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
Заговори се дори за пълна липса на ракети за ПВО системите Patriot и IRIS-T, макар украинските военни да успокоиха, че запаси има.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Преди да изберат наследник на Франциск I: Папският шивач крои бели одежди в три размера
Още: Искахме, но нямахме желание: Мухъл, течове и окаяно състояние на казармите в Германия
Още: Украйна остана без ракети за Patriot: Кореспондент на Bild
"Обсъдихме възможността за прехвърлянето им (ракети съветско производство - бел. ред.) на Украйна с цел осигуряване на противовъздушна отбрана", заяви Дуда на пресконференция със Зеленски и литовския президент Гитанас Науседа на 11 април.
Припомняме, че украинците вече знаят как да използват "хибридни ПВО" - комбинация от съветски и западни компоненти: Украйна използва за пръв път хибридната ПВО система FrankenSAM (ВИДЕО).
Още: "Ди Велт": България преди еврото е в режим "бързо да изперем 80 милиарда пари под дюшеците"
Още: Снимал военно оборудване: Гърция задържа заподозрян в шпионаж в полза на Русия
Зеленски призова съюзниците за противовъздушна отбрана
Зеленски отново призова съюзниците да предоставят повече системи за противовъздушна отбрана на Украйна. "Ракетите нанасят удари всеки ден и всеки ден чуваме, че Украйна ще получи нови системи за противовъздушна отбрана", заяви украинският президент. "Реалността най-накрая трябва да съвпадне с думите и да се нанесат реални загуби на руския терор".
В началото на април Зеленски заяви, че Украйна се нуждае от 25 системи за противовъздушна отбрана Patriot, за да се защити напълно страната.
Дуда каза вчера, че Полша започва да разполага Patriot на своя територия, но самата тя се нуждае от системи за противовъздушна отбрана. Руски ракети навлязоха в полското въздушно пространство и страната е "под заплаха от руско нападение", добави президентът.
Още: ЕП удари бюджетен шамар на Европейския съвет, защото не дава бързо "Пейтриът" на Украйна (ВИДЕО)