Европейският парламент (ЕП) одобри с огромно мнозинство доклада на българския евродепутат Ева Майдел (ЕНП) за присъединяването на страната ни към еврозоната от 1 януари 2026 г. Решението се гласува с 531 гласа "за" и 69 "против", а 79 души се въздържаха. Очаквано евродепутатите от групата "Европа на суверенните нации", част от които е и проруската партия "Възраждане", гласуваха против присъединяването на България в еврозоната, в това число българските евродепутати Петър Волгин, Рада Лайкова и Станислав Стоянов.
Останалите седем политически групи с участието и на останалите 14 български евродепутати подкрепиха решението. С гласуването бе изпълнена предпоследната стъпка към въвеждането на еврото у нас от 1 януари 2026 г.
В началото на процедурата евродепутатът от "Възраждане" Рада Лайкова предложи отпадане на гласуването на точката заради провеждано разследване за конфликт на интереси по темата. Причината - Майдел е докладчик по темата, но е и от същата националност. От ЕНП възразиха срещу отмяната на гласуването. "Г-жа Лайкова и нейните колеги искат присъединяване на България към рублата, а не към еврото", отбелязаха от ЕНП. Впоследствие 539 евродепутати отхвърлиха процедурното предложение на българската евродепутатка на Костадин Костадинов.
Още: Незадавани досега въпроси за еврото: Обяснява доц. д-р Красен Станчев (ВИДЕО)
"Днес гласуваме решение с огромно значение за България и целия ЕС. Днес е един исторически ден за нашата страна. С приемането на България в еврозоната допринасяме за една по-силна Европа. Това не ни прави по-малко българи, а повече европейци. За последните 30 години различни поколения и много българи вярваха, че мястото на България е в най-интегрираната част от Европейския съюз. През 1989 г. много български граждани искаха да видят България демократична, европейска. През 1997 г. много от тях изгладуваха кризата. В момента много млади хора наричат Европа своя дом, така че вярвам, че заради всички тях и заради редицата политици, институции, които през годините са работили именно да постигнем тази цел", заяви Майдел и подкрепи своето изложение с думите: "България е готова, Европа е готова, нека направим тази крачка заедно!".
Снимка: European Parliament
Тя посочи, че с финалното "да" от Брюксел и Страсбург завършва много сложен и дълъг процес по приемането на единната европейска валута в България.
Какво следва?
Одобрението на евродепутатите е предпоследната стъпка преди окончателното решение за приемането на еврото у нас. Последната дума ще имат финансовите министри на всички 27 страни членки на блока по време на заседанието на Съвет по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) в Брюксел този следобед. Именно този орган взе окончателното решение, както и още два важни регламента относно въвеждането на единната европейската валута и обменния курс към еврото за страната ни, след като тя стане част от еврозоната.
Още: Историята на българския лев и пътят към еврото
Трите ключови документа, които вече са гласувани, са:
- Решение за приемане на България в еврозоната от 1 януари догодина - изисква квалифицирано мнозинство.
- Регламент за въвеждането на еврото, с което се премахва дерогацията поради предишното несъответствие с конвергентните критерии - също се приема с квалифицирано мнозинство.
- Регламент за обменния курс, който трябва да бъде приет с единодушие. Курсът на лева към еврото е фиксиран и не подлежи на промяна, така че не се очакват възражения - 1 евро за 1.95583 лв. Това бе потвърдено в понеделник от финансовите министри от Еврогрупата, начело с нейния председател Паскал Донахю.
Снимка: European Parliament
Заседанието на Съвета на финансовите министри приключи около 14:30 ч. българско време. Предстои и специална церемония в Брюксел с участието на финансовия министър Теменужка Петкова, с която да се отбележи официално приемането на България в еврозоната. Организатори ще бъдат представителите на Дания - държавата в момента председателства Съвета на ЕС.
Още: "Самосаботаж за еврозоната": Кабинетът признава, че цените може да скочат с нов закон
Как се стигна дотук?
Съгласно правото на ЕС приемането на еврото е задължение на българската държава и тя е част от Икономическия и паричен съюз на ЕС с въпросното изключение, действащо, докато покрие всички критерии за членство в еврозоната. Според публикувания Доклад за конвергенцията на Европейската централна банка (ЕЦБ) от 2024 г. насам България е постигнала значителен напредък по отношение на икономическата конвергенция с еврозоната. "Бих искал да поздравя България за огромната ѝ отдаденост да извърши необходимите корекции", заяви Филип Р. Лейн - член на Изпълнителния съвет на ЕЦБ.
Снимка: БГНЕС
Още: Как, къде и докога ще може да обменяме левове в евро
Припомняме, че на 20 юни министрите на икономиката и финансите на страните членки от еврозоната единодушно подкрепиха изготвената от Еврогрупата препоръка България да се присъедини към еврозоната от 1-ви януари. Това съобщи министърът на финансите на Полша и ротационен председател Анджей Домански. След това на 24 юни с голямо мнозинство от 46 гласа "за" Комисията по икономически и парични въпроси - ЕКОН в европарламента прие в Брюксел доклада за готовността на България за еврозоната. Той беше внесен за разглеждане от Ева Майдел, депутат от ГЕРБ-ЕНП и главен докладчик. Това бе поредната стъпка към финалното приемане на документа от Европейския парламент. На 26 юни пък лидерите на ЕС одобриха положителната оценка за приемането на България в еврозоната от 1 януари 2026 г. Това се случи в рамките на редовната среща на върха на 27-те страни членки.
По този начин на 1 януари 2026 г. България ще стане 21-ят член на единния валутен съюз. Събитието е историческо - то ще определя икономическата, но и външнополитическата ориентация на страната от тук нататък. България ще излезе от режима на валутен борд, въведен през 1997 г., и ще стане част от общите политики и решения на Европейската централна банка за цялата еврозона. С влизането в общия паричен съюз страната формално ще завърши и своя път на пълна европейска интеграция, с всички ползи и задължения, които я съпътстват.
Още: Бутнат полицай и какво каза Аспарух: Пореден протест срещу еврото (СНИМКИ)