Според данни от Google Trends в последните часове руснаците все повече търсят в най-популярната търсачка как да избягат от страната си.
Още: Путин на практика си призна, че СССР трябва да се върне (ВИДЕО)
Още: "Невероятна лъжа": Путин уверява, че няма да напада НАТО, шокира с версия за удара по Киев
Търсенето се е увеличило още на 20 септември - след обявяването на "референдумите" за анексиране на Луганск, Донецк, Херсон и Запорожие, и преди изявлението на Владимир Путин за частична военна мобилизация в Русия.
Увеличеното търсене става ясно от тази графика:
Още: Европейски министри се срещат с Иран за ядрената му програма в Женева
Скрийншот: Google Trends
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 19.06.25 - Защо Тръмп се измъкна от среща със Зеленски на форума на Г-7?
Още: Сръбските студенти поканиха Джокович да протестира с тях на Видовден
Ръстът на търсенията започва в 00:00 ч. на 20 септември, а пикът след това е в 3 ч. на 21 септември. Данните обаче показват, че все повече руснаци търсят в Google как да напуснат страната си, като стойностите са дори по-високи около 10 ч. тази сутрин.
Данните от Google Trends бяха оповестени от Kyiv Independent вечерта на 20 септември, като плановете за анексиране съвпаднаха и със спекулациите, че ще бъде обявена мобилизация, след като руският парламент прие по-строги наказания за дезертьори по време на мобилизация и военно положение. Путин потвърди очакваната новина днес.
Междувременно беларуската опозиционна телевизия NEXTA публикува в Twitter данни от сайта Aviasales.ru, които показват, че руснаци започват бързо да си купуват еднопосочни билети за арменската столица Ереван, грузинската столица Тбилиси и за най-големия град в Турция - Истанбул.
Още: Димитър Гърдев след присъдата за Георгиевски: В РСМ има разрив, може да стигне до политическа криза
Още: Русия засилва военното си присъствие по границата: Финландската национална телевизия (КАРТА)
#Russians hurriedly buy direct tickets to #Yerevan, #Tbilisi, and #Istanbul. pic.twitter.com/Iic3ZIfp42
— NEXTA (@nexta_tv) September 21, 2022
Aviasales.ru е платформа за търсене на пътувания с месечна аудитория над 15 милиона потребители. Aviasales не продава самолетни билети, а пренасочва потребителите към авиокомпании.
ОЩЕ: Това не е блъф: Путин директно заплаши Запада с ядрен удар (ВИДЕО)