Кулеба: Може да ме ненавиждат, но повече няма да моля вежливо

11 април 2024, 11:23 часа • 5102 | прочитания

Добрата и тиха дипломация не сработи. Това каза външният министър на Украйна Дмитро Кулеба и обеща, че повече няма да моли учтиво, а ще втвърди тона. Страната му се нуждае отчаяно от системи за противовъздушна отбрана Patriot, за да защити населението си и критичната си инфраструктура, но досегашният вежлив подход на първия дипломат на Киев не му помогна да постигне почти нищо. 

Още: Зеленски въведе санкции срещу бившия си съветник и беглец от Украйна Олексий Арестович

Още: Путин ще иска да убива до края на живота си (СНИМКИ)

"Да, хората може да ме мразят и може да разваля отношенията си.(...) Опитахме всичко, но изглежда нищо не помага", каза Кулеба в интервю за The ​​Washington Post.

Според топ дипломата възможните страни-донори разполагат с повече от 100 системи Patriot, освен това някои от съседните страни на Украйна имат дори повече от една, защитаващи пристанища или летища. Той подчерта, че като начало е възможно да се съсредоточи върху получаването на седем Patriot-а за защита на най-големите градове на Украйна.

Още: Кулеба: Западните съюзници искат Украйна да воюва с вързани зад гърба ръце

Още: Сирски: Знаем новите модели руски дронове. Процентът на ударите ни скочи спрямо март

Още: Нова система за награди за украинските военни като във видеоигрите, за да убиват повече руснаци

Топ дипломатът се пошегува, че тези от западните му колеги, чиито страни не разполагат с Patriot, са "късметлии", защото не им се налага да се чувстват неудобно при срещите си с него. 

Кулеба призна, че е дълбоко разочарован от съпротивата на европейските страни да предоставят на страната му средства, с които да защити небето си и че се чувства така сякаш "си удря главата в стената". "Трудно ми е да разбера" защо някои страни отказват да прехвърлят поне една от своите системи на Украйна, каза той.

Още: Кулеба: Дайте ни проклетите Patriot

Припомняме, че на срещата на върха в Брюксел, когато бе отбелязана 75-ата годишнина на НАТО, Кулеба се изказа много остро като заяви: "Съжалявам, че развалих рождения ден, но кой може да повярва, че най-мощният военен съюз в света не може да намери седем батареи Patriot, за да ги предостави на единствената страна в света, която се бори с балистични атаки всеки ден?" Самият Кулеба след срещата заяви, че е развалил празничното настроение, но е почувствал, че трябва да покаже на колегите си суровата реалност, в която живеят жителите на Харков, Одеса, Лвов.

Още: Тръмп се усети: "Путин никога не е искал да спре войната". Оръжие от САЩ потича към Украйна след сделката за минералите? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес