Беларуският автократ Александър Лукашенко смени шефовете на службите си за сигурност и заяви, че е бил постигнат напредък по отношение на плановете за сближаване между Москва и Минск, предаде AFP.
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
Лукашенко, който е под огромен натиск от протестиращите да се оттегли след спорните избори миналия месец, смени ръководителите на службата за сигурност КГБ, Съвета за сигурност и Комитета за държавен контрол.
Кадровата рокада беше обявена по време на посещението на руския министър-председател Михаил Мишустин, който се превърна в най-високопоставения московски властник, който направи публично посещение в Беларус, след като избухна политическата криза заради спорните президентски избори на 9 август.
Десетки хиляди излизаха по улиците в продължение на седмици в безпрецедентни протести срещу 26-годишното управление на Лукашенко. Мустакатият автократ отказа да се оттегли от властта и вместо това потърси подкрепа от Кремъл.
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
През последните години Кремъл настоява за по-тясна икономическа и политическа интеграция между двете бивши съветски страни, но досега Лукашенко се противопоставяше на обединението. Днес той посочи, че може да е отворен за сближаване на страните.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Преди да изберат наследник на Франциск I: Папският шивач крои бели одежди в три размера
Още: Искахме, но нямахме желание: Мухъл, течове и окаяно състояние на казармите в Германия
"Договорихме се" по въпроси, по които Русия и Беларус "не можаха да се разберат по-рано", казал Лукашенко на Мишустин, добавяйки, че протестите на опозицията били "урок" за двете страни. "Този урок ни подтикна да направим съответни заключения", изтъкна той.
Лукашенко добави, че планирал да "постави точка на всички проблеми, които са много чувствителни и деликатни за двете държави, когато се срещне с руския президент Владимир Путин в Москва през следващите няколко седмици.
Мишустин, който пристигна с голяма делегация, приветства плановете за сближаване на отношенията. "Виждаме напредък по много въпроси", каза той на Лукашенко, добавяйки, че бъдещата им "съюзна държава" ще помогне за премахването на "ненужните" търговски бариери.
Още: "Ди Велт": България преди еврото е в режим "бързо да изперем 80 милиарда пари под дюшеците"
Още: Снимал военно оборудване: Гърция задържа заподозрян в шпионаж в полза на Русия
Беларус, бивша съветска държава, затворена между Русия и Европейския съюз, от години разчита на Москва за евтин петрол и заеми. Двете страни са образували номинален "съюз" с тясно търговско и военно сътрудничество, но Кремъл се стреми към по-дълбока интеграция.
I've been skeptical of notion that #Russia is forcing changes on #Belarus, but ex-KGB chief Vakulchik had been a fierce guardian against Moscow penetration, and his replacement Tertel was considered more chummy w FSB when he was KGB dep-chair KGB (2008-20)https://t.co/8pLQiiag5P
— Mark Galeotti (@MarkGaleotti) September 3, 2020
Базираният в Лондон анализатор Марк Галеоти предположи, че разместването показва, че смяната на шефа на КГБ Валери Вакулчик с Иван Тертел, който досега е оглавявал комитета за държавен контрол, е извършена под натиска на Москва.
"Бившият шеф на КГБ Вакулчик беше яростен пазител срещу проникването на Москва", написа той в Twitter, добавяйки, че Тертел има по-добри отношения с руската служба за сигурност на ФСБ.