Франция не планира да се присъедини към дипломатическия бойкот на Зимните олимпийски игри в Пекин през 2022 г., заяви френският президент Еманюел Макрон.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Макрон заяви, че всяка подобна стъпка би била незначителна и само символична.
САЩ, Обединеното кралство, Канада и Австралия заявиха, че няма да изпратят правителствени представители на игрите през февруари поради опасения, свързани с правата на човека в Китай.
Отношенията са обтегнати и заради репресиите срещу политическите свободи в Хонконг и опасенията относно китайската тенисистка Пън Шуей, която не беше виждана в продължение на седмици, след като обвини високопоставен държавен служител в сексуално посегателство.
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Китай заяви, че страните, които бойкотират политически игрите, "ще платят цената за грешните си действия".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Междувременно генералният секретар на ООН Антонио Гутериш каза, че е приел поканата да присъства на откриването на игрите. "За да бъда ясен: или напълно бойкотирате и не изпращате спортисти, или се опитвате да промените нещата с полезни действия", каза той.
Макрон заяви, че Франция ще работи с Международния олимпийски комитет по харта за защита на спортистите, като направи завоалирана препратка към казуса с Пън Шуей. "Не мисля, че трябва да политизираме тези теми, особено ако става дума за предприемане на стъпки, които са незначителни и символични", каза той.
В обширен разговор с репортерите Макрон засегна и следните теми:
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
Още: Турция: Защо държавата иска деца, а майките - не?
1. Той заяви, че иска Европейският съюз да се съсредоточи върху отбраната и защитата на границите, както и върху реформата на Шенгенското споразумение за свободно движение – в контекста на това, че Франция поема шестмесечното ротационно председателство на ЕС през януари
2. Той каза, че ЕС трябва да преосмисли бюджетните си правила, за да насърчи инвестициите, тъй като светът излиза от пандемията с коронавируса. Ролята на Великобритания в прокарването на пакта за сигурност "Аукус" със САЩ и Австралия, който накара Австралия да отмени договор за подводници с Франция, "не беше най-очевидният знак за приятелство", каза още Макрон.