Малта обяви в сряда, че временно ще спре да дава гражданство и право на пребиваване на руснаци и беларуси заради инвазията на Москва в Украйна, като преустанови прилагането на така наречените "златни паспорти" за богати инвеститори.
Още: Тежка нощ в Русия: Удар по нефтопреработвателен завод, атаки в Белгород и Курск (ВИДЕО)
Още: Тръмп и Путин в Аляска: Ще отключи ли Арктика края на войната в Украйна?
В изявление на парламентарния секретариат на Малта, отговарящ за гражданството, се казва, че "до второ нареждане е спряно обработването на молби ... от граждани на Руската федерация и Беларус".
"В резултат на последните събития съществуващите правила за надлежна проверка не могат да бъдат извършени ефективно при сегашната ситуация", се казва в съобщението.
При направените проверки за съответствие не са били открити лица, които попадат в списъка със санкции на Европейския съюз, заяви тя.
Още: Десетки арестувани и пострадали при поредна нощ на сблъсъци в Сърбия
Още: На път за срещата с Тръмп: Путин ще посети Магаданск
Малта е една от малкото държави от Европейския съюз, които предлагат програми, при които чужденци с висока нетна стойност могат да получат право на пребиваване - и евентуално гражданство, чрез инвестиране на големи суми.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: На какво напомня срещата на Тръмп-Путин в Аляска: Анализ
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 15.08.25 - Готов ли е Тръмп за срещата с Путин?
В съвместно изявление на западните лидери, публикувано от Европейската комисия в събота, се казва, че те ще се опитат да ограничат "златните паспорти", с които "богати руснаци, свързани с руското правителство, стават граждани на нашите страни и получават достъп до нашите финансови системи". , АФП