Готвенето е част от терапията в специализираната клиника за лечение на зависимости в германския град Ингенхайм, провинция Райнланд-Пфалц. Готвенето помага на Селина да се държи - така тя се бори и срещу своята зависимост, пише обществената медия АРД. След като инцидент ѝ нанася дълбока травма, 43-годишната днес жена започва да пие, за да притъпи негативните емоции. И скоро развива зависимост. В някакъв момент самотната майка вече не може да се грижи за невръстната си дъщеря и се налага детето да бъде преместено при роднини, разказва "Дойче веле".
"Болезнено е да се разделиш с детето си. Това е най-ужасното нещо, което може да ти се случи”, разказва жената пред АРД.
Милиони деца са засегнати
Сега дъщерята на Селина също е във "Вила Мария” - центъра, в който майка ѝ преминава през терапия за своята зависимост. Според германското Министерство на здравеопазването над три милиона деца и млади хора в Германия имат поне един родител, който страда от някаква зависимост. Това означава, че едно на всеки пет деца живее в семейство с такива проблеми. Често тези деца се борят цял живот с последствията от това, че детството им е преминало в такава среда, отбелязва германското издание.
Още: Ръст на броя на наркотиците притесни Германия
Децата на зависими родители могат да развият т.нар. разстройство на адаптацията, обяснява директорът на "Вила Мария”, психоложката Петра Денцер: "Разстройствата на социалното поведение, депресията, синдромът на дефицит на вниманието и хиперактивност или тревожните разстройства са често срещани при тези деца.”
Децата на наркозависими родители също са застрашени
Тези деца са изложени на опасността те също да развият зависимост, обяснява АРД. За да се избегне това, децата във "Вила Мария” получават специално образование и, в зависимост от възрастта си, също могат да посещават терапия.
Родителите им не са в състояние да се грижат правилно за тях през периода на зависимост, тъй като употребата на наркотици оказва влияние върху поведението им спрямо децата, обяснява Денцер: "Наркотиците променят родителите емоционално. Някои стимуланти ги правят сънливи и невнимателни, други ги правят неспокойни, лесно раздразнителни или агресивни", казва психоложката. Способността за емпатия на родителите, които приемат наркотици, също е намалена.
Срам и вина пречат на родителите да търсят помощ
Мартина и Кристиан също страдат от зависимост - той от канабис, а тя от амфетамини. Двамата имат двегодишна дъщеря, а петгодишният син на Кристиан също живее със семейството. Двамата за втори път преминават през терапия във "Вила Мария”. След първото им лечение и двамата отново се връщат към зависимостите си.
Още: Германия спира лесното издаване на паспорти: Ефектите и очакванията
Мартина осъзнава, че не е добре да взима наркотици - включително защото има деца. Личи си, че на жената ѝ е много трудно да говори за болестта си. "Контролирах зависимостта за известно време, но после съдбата ми нанесе няколко удара, които ме върнаха обратно там. Не посмях веднага да потърся помощ, защото се срамувах и страхувах, че ще загубя децата си”, разказва жената пред АРД.
Партньорът ѝ споделя същото: "Срамуваш се. Знаеш, че не е правилно”.
Снимка: iStock
СЗО: Зависимостта е болестно състояние
Срамът и чувството за вина са основен проблем за всички зависими, казва психоложката Петра Денцер: "Много по-лесно е да кажеш: получих инфаркт, защото работих толкова много, отколкото да кажеш: не мога да се справям с емоциите или травмите си и затова употребявам наркотици." Според нея социалната стигма спрямо зависимите все още е висока.
Пристрастяването е заболяване, признато от Световната здравна организация (СЗО), тъй като то може да се проследи в мозъчната дейност на човек. И се среща във всички социални класи, посочва още АРД.
Още: Бухенвалд: Немският кошмар на нацистите. Часовникът над входа завинаги е спрял на 15:15 часа
Децата на Мартина и Кристиан също са им отнети от социалните служби временно. По време на терапията във "Вила Мария” те се учат да поемат отговорност. Част от лечението е и изграждането на стабилна връзка с децата. Мартина се е отдръпнала много от тях, докато е била в най-тежката фаза на зависимостта си. Разказва, че е спряла да посещава училищните партита или да празнува рождени дни. Спряла е и да допуска чужди хора в дома си.
Заедно с терапевта си по зависимости Мартина размишлява върху това защо се е пристрастила, каква е била функцията на наркотиците и как може да регулира емоциите си в бъдеще.
Терапевтката Тамара Флук винаги има предвид цялото семейство: "Ние мислим за това от какво се нуждае детето, от какво се нуждае възрастният и от какво се нуждае цялото семейство. Искаме хората в рехабилитацията да знаят върху какво все още трябва да работят, когато излязат", обяснява Флук. Центърът предлага и подкрепа и грижи след изписването. Мартина, Кристиан и Селина са наясно, че им предстои още дълъг път. Но те искат да победят своята зависимост и да станат въздържатели. За себе си, и за децата си.