На 15 май, в навечерието на изборите за ЕП, ще се проведе дебат в Европейския парламент между кандидатите за председател на Европейската комисия. Дебатът, който се организира и продуцира от Eurovision, ще се състои в пленарната зала на ЕП в Брюксел. Предаване на живо и записи ще са достъпни за всички телевизионни и радио станции чрез Eurovision World Feed и Europe by Satellite (EbS+), както и чрез уебстрийминг. Журналистите ще имат достъп до залата.
Още: Нощувката - 136 евро средно. Защо морето в Испания поскъпна безобразно много
За първи път Европейският парламент ще избере новия председател на Европейската комисия — промяна, въведена от Лисабонския договор. Европейският съвет, включващ правителствените и държавни ръководители на ЕС, ще предложат кандидата за председател на ЕК на базата на резултатите от европейските избори. Пет европейски политически партии са издигнали кандидати за нов председател на ЕК.
Жан-Клод Юнкер, кандидат на Европейската народна партия, Мартин Шулц от Партията на европейските социалисти, Ги Верхофстад от Алианса на либералите и демократите за Европа, Ска Келер от Зелената партия и Алексис Ципрас от Партия на европейската левица ще вземат участие в телевизионния дебат на живо, който се организира за първи път в пленарната зала на ЕП в Брюксел. Очаква се публика от 300 до 500 души в залата.
Дебатът ще продължи от 22:00 до 23:30 часа българско време. Ще бъде проведен основно на английски, като превод ще бъде осигурен на всички останали 23 официални езика. Публиката в залата и останалите зрители ще могат да се включат в дебата чрез социалните медии, с хаштаг #tellEUROPE.
Още: Затишие пред буря: Руските саботажи в Европа са намалели (ОБЗОР - ВИДЕО)
Ето и линковете, където дебатът може да се проследи онлайн:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мълния прекъсна футболен мач: Удари двама футболисти
Още: Руснаците хвърлят жени на щурм в Украйна, украински дронове удариха руски жп обект (ВИДЕО)
http://www.eurovision.com/calendar/the-eurovision-debate
http://ec.europa.eu/avservices/ebs/schedule.cfm?sitelang=en
Още: Готви ли се за нова офанзива: Русия порази ключов мост в Херсон (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 04.08.25 - Киев и Москва ще си разменят 1200 военнопленници