Над 230 млн. евро за борба с коронавируса отпуска ЕС

24 февруари 2020, 13:20 часа • 2228 | прочитания

Европейският съюз реши да отпусне 230 милиона евро за борба с новия коронавирус, съобщава ТАСС. Това обяви днес еврокомисарят за справяне с кризите Янез Ленарчич на пресконференция в Брюксел.

Още: "Ще осигурим дрон за всеки руски окупант": Зеленски пак отговори на Путин (ВИДЕО)

Още: Има резултат от срещата между пратеника на Тръмп и Лукашенко (ВИДЕО)

"ЕС ще предостави около 230 милиона евро за подпомагане на глобалните усилия за борба с коронавируса", каза той.

Още: Взривен руски влак в окупираната част на Украйна: ГУР се прояви (СНИМКА)

Още: НАТО няма да обърне внимание на Украйна на годишната си среща на върха

Както е обяснено в изявление на Европейската комисия, 114 милиона евро ще отидат за Световната здравна организация (СЗО), други 15 милиона евро за Африка, за мерките й за предотвратяване на разпространението на вируса. 100 милиона евро са отделени за производство на ваксини и за изследователски проекти. Други 3 милиона евро ще бъдат отпуснати за работата на механизма за гражданска защита на ЕС за завръщането гражданите на ЕС от Ухан, центъра на епидемията.

Ленарчич също подчерта, че ЕС е загрижен за ситуацията с избухването на коронавируса в Италия (по последни данни броят на заразените е достигнал 210, четирима са загиналите), но засега няма да предприеме никакви радикални мерки.

Още: Зеленски поиска наказания за германски и чешки компании, доставящи материали на руската военна индустрия

Още: Путин докара руската икономика до ръба на пропастта: 2 години тя се държеше на стероиди и прегря

Още: ЕС иска да чипира всички кучета и котки

Още: "Кой ни е дошъл на гости? Най-известният човек в медиите": Лукашенко прегръща специалния пратеник на Тръмп в Беларус (ВИДЕО)

"Към този момент СЗО не препоръчва ограничения за пътуване или търговия. Мерките на ЕС трябва да бъдат пропорционални и координирани", каза Ленарчич и добави, че мисия на СЗО ще замине за Италия на 25 февруари, за да оцени ситуацията на място.

На въпроса на журналисти дали избухването на новия коронавирус ще се отрази на икономиката на Европейския съюз, Ленарчич отговори положително, но каза, че е твърде рано да се говори за конкретни цифри.

Как премиерът Бойко Борисов смята, че трябва да се пребори кризата с коронавируса. ВИЖТЕ ТУК.

Какво се случва в Италия? ВИЖТЕ ТУК.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес