Не само войните: Нова глобална заплаха чука на вратата

25 април 2025, 07:30 часа • 4970 | прочитания

Цели десетилетия изследователите предупреждаваха за пренаселеността на планетата. Но сега раждаемостта пада толкова бързо, че дори демографите са изумени, пише Welt. Това явление, както показва прегледът на ситуацията в света, радикално ще промени обществата и баланса на глобалните сили.

В края на 60-те години на миналия век американският биолог Пол Ерлих въвежда термина „популационна бомба“ – той сравнява човешкия растеж с раков тумор. По това време на планетата са живеели 3,5 милиарда души, днес те са почти 8,2 милиарда, т.е. над два пъти повече. Проучване, публикувано в научното списание Nature Communications, дори предполага, че броят им може да е по-висок, тъй като хората, живеещи в селските райони на развиващите се страни, не са отчетени.

Световното население сега расте по-бързо от всякога. Учените са предположили, че пикът ще бъде около 10 милиарда души, а след това населението ще започне да намалява. Тази тенденция обаче може да се наблюдава вече днес: в много региони раждаемостта намалява със скорост, която изненадва дори демографите. Още: БАН: 40% от България е “демографска пустиня“

Проблемите наближават

Днес средният брой деца на една жена в света е 2,2 – малко над така наречената степен на възпроизводство от 2,1. Под това ниво населението започва да намалява. Само в Субсахарска Африка жените все още раждат средно по 4 деца, като много от тези бременности са непланирани. В други региони жените обикновено раждат по-малко от две деца. Демографите обясняват спада в раждаемостта преди всичко с повишеното образование, достъпа до контрацептиви и положението на жените в обществото. Счита се, че колкото те по-самостоятелно подреждат живота си, толкова по-малко деца имат.

Опитите на политиците да убедят жените да имат повече деца засега се провалят. Мерки като родителски отпуск, увеличени детски надбавки или безплатни грижи за деца в най-добрия случай доведоха до краткосрочно увеличение на раждаемостта, както показва примерът с Германия.

След кратък пик (1,59) през 2016 г. броят на децата на една жена отново намалява и вече е достигнал минимума от 1,35. От 70-те години на миналия век статистиката показва, че повече хора умират, отколкото се раждат. Федералната статистическа служба отчита, че населението на Германия е нараснало с почти 100 000 души през 2024 г. до 83,6 милиона като обяснява това единствено с притока на имигранти и бежанци. Още: Откриха нова планета с размерите на Земята: Учените казаха дали може да се зароди живот там

Глобалната тенденция за намаляване на броя на децата ще остане необратима в обозримо бъдеще. Американският демограф Никълъс Еберстад в статия за списание Foreign Affairs говори за „имплозия“ на населението и провъзгласява „ера на обезлюдяване“: „Ще живеем в свят на намаляващо и застаряващо население“.

Освен това религията явно губи влияние при вземането на решение дали да има деца или не. Дори в мюсюлмански Иран раждаемостта е 1,7, докато в католическа Полша е едва 1,1. Демографът от Билефелд Ралф Улрих вярва, че младите хора търсят други отправни точки: „Чудя се какво би се случило, ако поп икона като Тейлър Суифт, която има почти 300 милиона последователи в социалните мрежи, изведнъж стане майка?“ Според него със тя сигурност ще има голям брой последователи.

Намаляването на раждаемостта е съпроводено с увеличаване на продължителността на живота. Намаляващото и застаряващо население разрушава социалните структури и поставя огромни предизвикателства пред правителствата. Проблемът засяга не само индустриализираните страни. Постоянно намаляващият брой на работната сила едва ли ще може да финансира пенсии и здравеопазване.

Образователната система също трябва да бъде адаптирана към променящата се възрастова структура. С по-малко млади хора, които достигат зряла възраст и получават модерно образование, възрастните хора трябва да бъдат подготвени да продължат да учат през целия си живот, за да създават иновации. Хората ще трябва да работят по-дълго. В същото време конкуренцията между страните за високообразовани мигранти ще се засили. Освен това, тъй като повече деца растат без братя и сестри, социалното им поведение също ще се промени. Още: Как изгрява и залязва Слънцето според плоскоземците? (ВИДЕО)

Делът на европейците в световното население ще намалее, а частта на африканците ще се увеличи. Предвижда се само Нигерия да има толкова хора, колкото Съединените щати до 2050 г.

Демографията на страните е важен фактор за силата, въз основа на определена възрастова структура. Докато броят на младите надвишава броя на възрастните, страните може да просперират икономически и да набират достатъчно военен персонал.

САЩ

Дълго време нарастването на населението е една от най-силните страни на Съединените щати. Между 1950 г. и 2010 г. населението се е удвоило, подхранвано от значително по-високата раждаемост в сравнение с много други западни страни. Икономическата криза от края на 2000-те обаче се превърна в повратна точка. Нарастването на населението се забави сериозно. Броят на децата на една жена е намалял значително. Съвсем наскоро тези цифри бяха 1,62. Още: До 2100 г. хиляди американски градове може да се превърнат в "призраци"

Повече от половината бездетни възрастни под 50 години казват, че просто не искат да имат деца. Някои посочват фактори, върху които държавата може поне частично да повлияе: например високи разходи за жилище или студентски дълг, или твърде малко помощ за отглеждане на деца. През 2038 г. в САЩ се очаква повече хора да умрат, отколкото да се родят.

Как ще се промени нарастването на населението зависи все повече от фактора миграция. От 3,3 милиона души, присъединили се към населението на САЩ през 2024 г., около 84% идват от имиграцията. Плановете на президента Доналд Тръмп да затвори мексиканската граница и да започне „най-голямата операция по депортиране в американската история“ може допълнително да изострят демографските проблеми на страната. 

Не само нелегалните имигранти съставляват около 5% от работната сила. Те също така са значително по-млади от застаряващото американско население. До 2050 г. се очаква хората над 65 години да съставляват повече от една четвърт от населението.

Латинска Америка

През последните 10 години населението на Венецуела е намаляло с около 8 милиона души, което представлява една четвърт от населението на страната. Това поставя страната в челните редици на тенденция, която се запазва от години в страни с леви авторитарни режими: хората бягат от родните си страни. Управляваният от комунистите карибски остров Куба загуби около два милиона души, което е около 1/5 от населението ѝ. Още: ООН: От днес населението на Земята е 8 млрд. души

Намаляващата раждаемост също променя ситуацията на континента. Населението на Бразилия, най-голямата страна в Латинска Америка, е 212 милиона души. Според прогнози на статистическата служба IBGE, след достигане на връх от 220,4 милиона през 2041 г., населението ще намалее и ще достигне 199 милиона до 2070 г. Тази тенденция се наблюдава и в други страни от Латинска Америка. 

Европа 

На никой друг континент населението не застарява и намалява толкова бързо, колкото в Европа. Само в Монако и Косово раждаемостта все още е 2,1 деца на жена, а населението е стабилно. Дори във Франция и скандинавските страни, някои от които имат коефициент на раждаемост до 2,1, се раждат все по-малко деца. Германия с оценка 1,35 е съвсем малко под средното за Европа. По-надолу в списъка с резултат 1,1 са държави като Испания, Сан Марино, Малта, Андора и Полша.

Имигрантите често водят до по-висока раждаемост в страните от ЕС, но процентът се изравнява в следващите поколения. В много европейски страни демографските промени са настъпили за кратък период от време.

В цяла Европа жените стават майки все по-късно: средно по време на раждането на първото дете жената е над 30 години - малко по-млада в Източна Европа и малко по-възрастна в Южна Европа. В Германия възрастта, на която жените стават майки, се е увеличила от 29 на 30 години от 2012 г. насам. По правило колкото по-късно се роди първото дете, толкова по-малко деца има средната жена.

Африка

В Уганда президентът Йовери Мусевени беше известен с това, че възлага големи надежди на растежа на населението като икономически инструмент. Според него западните инициативи за по-последователно разпространение на контрацептиви са "опит за кастриране на нашите хора". Темпът на нарастване на населението на Уганда е 3,7% годишно, което я прави една от най-бързо развиващите се страни в света. Наскоро обаче държавният глава смени позицията си. Мусевени каза, че твърде много бременности „отслабват тялото“. Освен това изхранването на толкова много деца може да не е лесно. Още: Наистина ли е притеснен за цивилизацията? Истинската причина Мъск да иска да имате повече деца

Политици в други страни на континента, като Танзания и Нигерия, също все по-често говорят за важността на семейното планиране. В Руанда правителството дори влезе в сблъсък с могъщата католическа църква, която обвини, че подкопава нейните политики с призиви за прекратяване на контрацепцията и абортите. Младите, прогресивни хора на континента, чиято средна възраст е едва 19 години, разбраха, че твърде много „божи дарове“ могат сериозно да забавят развитието на страните им.

Въпреки промяната на курса от страна на политици като Мусевени, населението на Африка на юг от Сахара расте много по-бързо от всеки друг регион. От 1960 г. насам то се е увеличило 5 пъти, за да достигне 1,5 милиарда души. Тази тенденция ще продължи. Според прогнозите на ООН до 2050 г. населението на Африка ще нарасне до 2,5 милиарда души. Дотогава 28% от всички хора в света ще бъдат африканци. През 1960 г. само един на всеки десет души е бил африканец. 

Разпределението е неравномерно. В по-развитите страни темповете на растеж са доста ниски; В Мавриций, както и в повечето западни страни, раждаемостта е под 2,1 деца на жена; Под това ниво населението започва да намалява. В урбанизирана Южна Африка процентът е само малко по-висок, както е в страните от Северна Африка. С нарастването на населението нараства и неговата мобилност. 

Азия

Азия остава най-населеният континент, но сега преживява демографски преход. Сега Индия е дом на 1,4 милиарда души и нейната раждаемост надминава тази на Китай, отдавна най-населената страна в света. Но тези две страни са коренно различни една от друга. Повече от 40% от населението на Индия е на възраст под 25 години. За да се реализира този потенциал, образованието, създаването на работни места и инфраструктурата трябва да вървят в крак с времето. Програми като Make in India трябва да помогнат за привличането на инвеститори и компании от цял свят. Индия ще продължи да расте и през следващите години. 

Китай, от друга страна, е в шок. След десетилетия на политика за едно дете, населението на страната е намаляло за първи път от 60 години насам. Бързо растящите разходи за живот, съчетани с влошаващата се икономическа ситуация и високите разходи за образование, означават, че по-малко двойки имат деца. За да се бори с недостига на работна ръка, правителството наскоро повиши възрастта за пенсиониране, мярка, която предизвика недоволство сред населението. До 2050 г. делът на хората в Китай над 65 години ще се увеличи с повече от 30%. 

Япония и Южна Корея са лидери по застаряване на населението. В Япония близо 1/3 от гражданите са над 65 години, а раждаемостта е едва 1,3 деца на жена. В Южна Корея цифрите дори паднаха до рекордно ниското ниво от 0,78, най-ниското в света. Опитите за решаване на проблема с парични бонуси, по-дълъг родителски отпуск и безплатни детски градини обаче са неуспешни.

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес