Инвазията на Русия в Украйна, започнала през февруари миналата година, е причина за около 150 млн. тона емисии на въглероден диоксид, заяви заместник-министър на Украйна, цитиран от експерти.
Още: Заради Трибунала в Хага: Путин се изплаши да ходи в Бразилия за срещата на БРИКС
"Войната има опустошително въздействие върху околната среда. Въздухът, почвата и водата са замърсени в резултат на бойните действия", заяви Виктория Киреева, заместник-министър на Украйна по въпросите на опазването на околната среда и природните ресурси, в Дубай, предаде АФП.
"Общото количество на емисиите след 18-месечната война се оценява на 150 млн. тона CO2, което е повече от годишните емисии на високоразвита държава като Белгия", каза тя на конференция в рамките на конференцията за климата COP28.
Оценката е направена от Инициативата за отчитане на парниковите газове от войната - група от експерти, които проучват въздействието на войната в Украйна върху климата.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 26.06.25 - Страните от НАТО увеличават парите за отбрана
Още: Канада - член на Евросъюза? Марк Карни даде кратък отговор (ВИДЕО)
"Самите военни действия са 25 % от тези емисии", най-вече поради потреблението на изкопаеми горива от руската и украинската армия, заяви на конференцията един от експертите, Ленард де Клерк.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Доживотен затвор за четирима, осъдени за двойно убийство, потресло Северна Македония
Още: Росен Желязков ще участва в Европейския съвет в Брюксел
Многобройните пожари, които са особено чести по фронтовата линия заради бойните действия, представляват 15 %.
Експертите взеха предвид и емисиите, дължащи се на движението на бежанците и обходните маршрути на самолетите, които избягват Украйна.
Но най-големият дял от прогнозните емисии - 54,7 милиона тона, или около една трета от общия брой - е прогноза за климатичните разходи за възстановяване на градовете, останали в руини от войната.
Още: Швейцария затяга мерките за приемане на украински бежанци
Още: Горски пожар до Измир, десетки са евакуирани
По данни на ООН строителният сектор е отговорен за поне 37% от световните емисии на въглероден диоксид.
Киреева заяви, че Украйна "ще се възстанови, но това допълнително ще струва значително количество емисии", като добави, че Русия трябва да бъде държана "отговорна" за това, предава БГНЕС.
ОЩЕ: Американските средства за подпомагане на Украйна срещу Русия са на изчерпване