Необичаен избор: Само един е кандидатът за президент на Естония
Петгодишният мандат на президентката Керсти Калюлайд изтича на 10 октомври. Утре 101-членният парламент ще гласува кой да я наследи на до голяма степен церемониалния пост. Крайният срок за регистриране на кандидатури изтече вчера и единственият претендент, който получи необходимата по закон подкрепа на най-малко 21 депутати, е Алар Карис, директор на Естонския национален музей. Той е бивш главен държавен одитор и е бил още ректор на Университета на Тарту. Това, че на изборите само с един кандидат, предизвика смущение в страната, пише 24 часа.
Естония експулсира руски дипломат
Естонското външно министерство обяви един от дипломатите на руското посолство в Талин за персона нон грата. Съответната нота е предаде...
Няколко политици призоваха за променяне на правилата, по които се избира президентът, и дори се чуха гласове за премахване на поста държавен глава, отбелязва АП. "Избори с един кандидат принадлежат на съветската епоха. Това е неетично, но, колкото и да е странно, законно", написа наскоро в коментарна статия бившият министър на външните работи Яак Йоеруут. Ако президентът се избираше на всеобщи избори, либералката Калюлайд, която е сравнително популярна, би се кандидатирала за втори пореден мандат, на какъвто има право по конституция. Известна с откровените си коментари за политици и правителствени мерки, тя обаче не се радва на подкрепа сред депутатите. Управляващата десноцентристка коалиция, която включва Партията на реформите на премиерката Кая Калас и Центристката партия, подкрепи 63-годишния Карис. За да избран съответният кандидат за президент, е необходимо квалифицирано мнозинство от две трети, тоест 68 гласа. Управляващата коалиция разполага с 59 депутати. Карис вероятно ще си осигури с подкрепата на поне девет народни представители от трите опозиционни партии.
Ако утре не бъде избран президент, предстоят евентуално още два кръга на гласуване във вторник. Ако парламентът и тогава не успее да избере държавен глава, то изборите ще преминат в специална, 208-членна избирателна колегия, която ще се събере през септември. Придобила независимост през 1991 г., бившата съветска република с население от 1,3 милиона души вече е член на ЕС и НАТО.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ЕВРОПА:
Путин загрижен за Афганистан: Ситуацията след изтеглянето на американците не се подобрява
ВИДЕО: Милицията в Москва не иска да чува песента "Всичко ще бъде наред"
Германия ще изпрати първия батальон "Леопард 2" до април
Москва обяви колко хиляди са се отказали от руско гражданство през 2022 г.
Зеленски: За мен е чест да съм първият украински президент с аудиенция при крал Чарлз III (СНИМКИ)
Пореден пожар в руска петролна рафинерия (ВИДЕО)
Зеленски в Бъкингамския дворец: Благодаря ви предварително за мощните самолети (ВИДЕО)
Разследващи: Има индикации, че Путин е осигурил ракетата, свалила полет MH17
След "Катаргейт": Европарламентът налага забрана, свързана с лобирането
Редактор:
Елин Димитров