Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган се съгласи да подкрепи кандидатурата на Швеция за членство в НАТО. Това обяви ръководителят на военния алианс Йенс Столтенберг пред журналисти.
Още: Рубио отива на парада на Червения площад за Деня на победата: Руски пропагандисти бълнуват (ВИДЕО)
Още: Русия пак уби и рани цивилни в Украйна, отговорът: Дронове подпалиха Крим (ВИДЕО)
Столтенберг заяви на брифинг, че турският президент Реджеп Тайип Ердоган ще предаде кандидатурата на Швеция на турския парламент и ще "осигури ратификацията". Развръзката по въпроса дойде след среща при закрити врата между турския президент, шведския премиер и генералния секретар на НАТО във Вилнюс.
Did you imagine the faces of the Kremlin vatniks after they saw this photo? 🗿 pic.twitter.com/Z2UX5zYDDX
— NEXTA (@nexta_tv) July 10, 2023
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Преди срещата Ердоган намекна, че Турция ще подкрепи Швеция, ако ЕС възобнови преговорите за членство с Анкара. "Първо отворете пътя за присъединяване на Турция към ЕС, а след това ще "разчистим пътя" за кандидатурата на Швеция, точно както направихме в случая с Финландия", отбеляза Ердоган, цитиран от Анадолската агенция.
Ердоган преди Вилнюс: Турция чака повече от 50 години за ЕС
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
"Президентът Ердоган се съгласи да изпрати протокола за присъединяване на Швеция на парламента на Турция възможно най-скоро и да работи в тясно сътрудничество със събранието, за да осигури ратификацията", обяви след срещата Столтенберг. Той определи това като "историческа стъпка", но подчерта, че не може да се посочи "ясна дата" за това кога Швеция ще може да се присъедини към военния съюз.
Администрацията на Ердоган блокира надеждите на Швеция да се присъедини към отбранителния съюз, обвинявайки Стокхолм, че подкрепя кюрдския сепаратизъм. Въпреки че първоначално обвини Финландия в същото, по-късно Ердоган даде зелена светлина на молбата на Хелзинки и страната стана член на НАТО през април.
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Финландия в НАТО: Стратегическа стъпка, но с ограничена военна полза
Турция отказваше да одобри кандидатурата на Швеция за НАТО дълго време. Анкара настояваше Стокхолм да затегне антитерористичното си законодателство и да екстрадира лица, смятани от турските власти за терористи. Отношенията между двете държави се усложниха още повече през последните седмици след проява, при която в Стокхолм бе изгорено копие на Корана.
Ердоган и Байдън обсъдиха членството на Швеция в НАТО