Потънали германски кораби изплуват в Дунав

19 август 2022, 15:00 часа • 7059 | прочитания

Най-голямата суша в Европа от години доведе до едно от най-ниските нива на река Дунав от почти един век насам и разкри десетки германски военни кораби, натоварени с експлозиви и потопени по време на Втората световна война, близо до сръбския речен пристанищен град Прахово.

Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.05.25 - Вашингтон и Киев подписаха сделката за минералите, какво следва?

Корабите са сред стотиците, потопени по Дунав от черноморския флот на нацистка Германия през 1944 г. при отстъплението ѝ от настъпващите съветски сили, и все още затрудняват движението по реката при ниски нива на водата.

Тазгодишното засушаване обаче - разглеждано от учените като последица от глобалното затопляне - разкри повече от 20 кораба в участък от Дунав близо до Прахово в Източна Сърбия, много от които все още съдържат тонове боеприпаси и представляват опасност за корабоплаването.

"Германската флотилия е оставила след себе си голяма екологична катастрофа, която заплашва нас, хората от Прахово", казва 74-годишният Велимир Трайилович, пенсионер от Прахово, който е написал книга за германските кораби.

Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма

Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО

Работниците в местната риболовна индустрия също са изложени на риск, включително от Румъния, която се намира точно от другата страна на реката.

Месеци на суша и рекордно високи температури затрудниха речния трафик по жизненоважни артерии в други части на Европа, включително в Германия, Италия и Франция. В Сърбия властите прибягнаха до драгиране, за да поддържат отворени плавателните пътища по Дунав.

При Прахово някои от корабите са стеснили плавателния участък в този сектор на Дунав от 180 метра на едва 100 метра.

Разпръснати по коритото на реката, някои от корабите все още се отличават с кули, командни мостове, счупени мачти и изкривени корпуси, докато други лежат предимно потопени под пясъчните брегове.

Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа

Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)

През март сръбското правителство обяви търг за спасяване на корпусите и отстраняване на боеприпасите и взривните вещества. Цената на операцията беше оценена на 29 млн. евро (30 млн. долара). , Ройтерс

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес