Пукнатината между САЩ и НАТО, която може да изкуши Путин

14 юли 2025, 07:30 часа 1503 прочитания

Срещата на върха на НАТО в Хага преди две седмици оправда ниските очаквания, които съюзниците възлагаха. Опасенията, че президентът на САЩ Доналд Тръмп ще дестабилизира обичайния ход на събитията, принудиха лидерите на Алианса значително да орежат програмата, изключвайки трудни дискусии по въпроси като подкрепата за Украйна, отношенията на НАТО с Русия и руската политика в Европа, пише Foreign Affairs.

Но срещата на върха завърши с историческо споразумение от повечето съюзници (с изключение на Испания) за увеличаване на военните разходи до 5% от БВП през следващото десетилетие: 3,5% за основни военни нужди, плюс 1,5% за укрепване на гражданската инфраструктура и цялостната устойчивост. Този ангажимент, заедно с ласкателствата на генералния секретар на НАТО Марк Рюте към Тръмп, помогна на американския президент да се придържа към сценария на срещата и да покаже, че съюзът е единен.

Още: НАТО угоди на Тръмп: 5% от БВП отиват за отбрана

Тръмп може да обърка сметките на Европа, Путин може да се изкуши

Всяко чувство на облекчение сред съюзниците обаче може да е краткотрайно. Сравнително позитивните заглавия от срещата на върха засенчват бурята, която се разразява отвъд Атлантика. Администрацията на Тръмп предприема основен преглед на военната си стратегия, който трябва да бъде публикуван в края на лятото или началото на есента. Ако това доведе до значително и бързо намаляване на американските сили в Европа – както служители на администрацията вече заявиха публично – Алиансът ще бъде по-уязвим за по-нататъшна руска агресия.

Европа се активизира в голяма степен и бюджетите за отбрана се увеличават, но ще е необходимо време, за да се увеличи производството и да се осигурят способностите, които Съединените щати понастоящем предоставят на континента. САЩ може да сметнат за целесъобразно да направят някои корекции на силите в Европа, които да им позволят да засилят отбранителната си позиция в Азия, за да се противопоставят на нарастващите заплахи от страна на Китай. Но Вашингтон трябва внимателно да планира всяка подобна промяна, като остави американските сили на място достатъчно дълго, за да могат европейците да работят за запълване на предстоящите пропуски и да запазят надеждното си възпиращо средство срещу Русия. От решаващо значение е всяко съкращаване да бъде тясно координирано с военните власти на НАТО и съюзниците да се споразумеят предварително за покриване на загубените способности. В противен случай руският диктатор Владимир Путин ще се изкуши да се възползва от отслабения съюз.

Още: Най-голямото европейско пристанище се готви за война с Русия

Снимка: Getty Images

Предупредителни знаци

Политическата реторика, съпътстваща прегледа на военната стратегия на САЩ, само засили опасенията сред европейските съюзници относно рязкото намаляване на американското присъствие. На първата си среща с министрите на отбраната на НАТО през февруари ръководителят на Пентагона Пийт Хегсет подчерта, че Европа вече не е приоритет за администрацията на Тръмп и че в светлината на „стратегическите реалности“ европейските лидери трябва „да поемат основната отговорност за отбраната на континента“.

В Сингапур през май той нарече Индо-Тихоокеанския регион „приоритетен театър на военните действия“ за Съединените щати. Медийното отразяване на Временните стратегически насоки за националната отбрана до 2025 г. на Пентагона - издадени тази пролет като заместител на Националната отбранителна стратегия, която се очаква да бъде публикувана в края на годината - подсказва, че министерството възнамерява да финансира военно укрепване в Индо-Тихоокеанския регион чрез пренасочване на ресурси от други места, включително Европа, и поемане на по-голям риск в тези райони. Дори Матю Уитакър, посланикът на САЩ в НАТО, заяви през май, че Вашингтон „няма да има повече търпение“, когато става въпрос за намаляване на американското присъствие в Европа.

Още: НАТО без САЩ: Ще може ли Европа сама да възпира Русия?

Подходът на администрацията на Тръмп към Русия също засили опасенията сред съюзниците от НАТО относно ангажимента на САЩ към Европа. Тръмп не бърза да нарече Русия заплаха, предпочитайки да описва Путин като „добър човек“ и открито да заявява желанието си за нормализиране на отношенията с Москва. Високопоставени американски служители също така омаловажиха заплахата, която Путин представлява за Европа. Стив Уиткоф, специалният пратеник на Тръмп за Близкия изток, който отговаря за дипломатическите връзки с Москва, нарече „абсурдно“ в интервю през март предположението, че Русия ще „настъпи към Европа“. С това той целеше да покаже, че според него европейските оценки за руската заплаха са преувеличени. Съюзниците от НАТО планираха да представят стратегия за Русия за одобрение на срещата на върха през юни, но я отложиха от страх да се противопоставят на Тръмп.

Още: Анализ: Румъния е ахилесова пета на НАТО при война с Русия - конкретната причина е видима

Дори ако Москва не тръгне на поход из Европа, тя ще представлява заплаха за НАТО. Руската армия, въпреки че не е лишена от недостатъци, вече не е неорганизираната сила, която беше преди малко повече от три години, когато започна пълномащабното си нахлуване в Украйна. От февруари 2022 г. насам Путин трансформира руската икономика и армия в подкрепа на продължителна конфронтация. Руските разходи за отбрана през 2025 г. възлизат на 7,7% от БВП, което представлява увеличение с 12% спрямо 2024 г. Отбранителната индустриална база на Москва работи с пълен капацитет. Както заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте в Чатъм Хаус през юни, „фактите са ясно очертани, че Русия е в състояние в рамките на пет години да осъществи надеждна атака срещу територията на НАТО“. Многобройни европейски разузнавателни агенции стигнаха до подобни заключения. Вашингтон не може да си позволи бързо да намали присъствието си в Европа точно когато Русия се подготвя за по-нататъшна агресия.

Още: НАТО уж се готви за война с Русия, но истински го правят само държави в Източна Европа (ОБЗОР - ВИДЕО)

Силите и военната техника на САЩ, без които Европа не може

Снимка: Getty Images

От основаването на НАТО през 1949 г. Алиансът винаги е бил прекалено зависим от Съединените щати по отношение на военните си способности. Тази зависимост само се е увеличила след Студената война, когато повечето европейски страни направиха значителни съкращения на бюджетите за отбрана. САЩ също така намалиха военните разходи и числеността на войските си в Европа от около 300 000 по време на Студената война до около 100 000 днес (включително допълнителни 20 000, разположени след избухването на войната в Украйна през 2022 г.). Въпреки намаляването на числеността, американските способности остават ключови за отбранителните планове, командването и контрола на НАТО. Армията на САЩ в момента подкрепя силите на Алианса на границата с Русия в Балтийските страни и Румъния и поддържа постоянни бази в Германия и Полша. Тя също така поддържа армейски запаси в Белгия, Германия, Италия, Нидерландия и Полша, за да екипира бързо подкрепления, пристигащи по въздух.

Военноморските сили на САЩ поддържат шест разрушителя клас Aegis в Рота, Испания, за да подкрепят противоракетната отбрана на НАТО и други мисии в европейски води, включително патрулиране в Балтийско море. Американските ВВС поддържат бойни и спомагателни ескадрили в съюзнически бази - от авиобаза Инджирлик в Турция до съоръжения в Германия, Италия, Испания, Обединеното кралство и Азорските острови.

Още: САЩ посочи още един проблем пред Европа, ако Русия я нападне. България е сред ключовете

Ако американските бойни способности изчезнат от отбранителните планове на НАТО, Европа няма да може бързо да запълни празнините, създавайки уязвимости, които Путин със сигурност ще използва. Например американските платформи за разузнаване и наблюдение са от решаващо значение за проследяване на руската активност. Премахването им би направило Алианса уязвим за хибридни атаки като саботаж на подводни кабели, електронно заглушаване и кибератаки. Намаляването на тези ресурси би попречило на ранното предупреждение за атаки и би намалило способността на НАТО да избира, приоритизира и поразява руски цели в евентуален конфликт. Хората, които обработват и анализират разузнавателна информация, много от които американци, притежават уникални умения, които не могат да бъдат бързо заменени.

Европа също така разчита в голяма степен на американски танкери за зареждане с гориво във въздуха, тежки транспортни самолети и други стратегически възможности за придвижване на сили и осигуряване на разузнавателна информация на войските. Въпреки напредъка в снабдяването с оръжия, европейските съюзници все още не са успели да развият достатъчно тези ключови възможности. В резултат на това НАТО ще се сблъска с трудности при бързото предислоциране на войски и оборудване в криза, както се случи след избухване на войната в Украйна, когато някои съюзници разчитаха на САЩ за преместване на сили в Източна Европа. Намаленото присъствие на САЩ също ще изостри недостига в системите за противовъздушна и противоракетна отбрана, оставяйки войските и държавите в обсега на руски ракети и дронове без защита.

Още: Русия със заплаха към Мерц: "Искандер"-ите ще стигнат по-бързо до Берлин, отколкото "Таурус"-ите до Москва

Други ключови възможности – прецизни ракетни системи с голям обсег на действие HIMARS, запаси от управляеми боеприпаси и усъвършенствани дронове – също биха били изложени на риск, ако американските сили се изтеглят преждевременно. Един от ключовите възпиращи фактори на НАТО срещу Русия е способността на Алианса да поразява високоприоритетни цели дълбоко в тила. Загубата на ракети с голям обсег би отслабила драстично тази способност и би направила Европа по-уязвима за атаки.

Тези пропуски са взаимосвързани: американските сили осигуряват гръбнака на европейската военна подкрепа, включително медицински и логистични услуги, както и експертиза в киберпространството, Космоса и електронната война. Дори с увеличени разходи за отбрана, ще е нужно повече от десетилетие, за да поемат европейците тези функции.

Още: Извънредна ситуация: Какво ще се случи, ако Русия атакува Германия с ракети?

Игра с огъня

Снимка: Kremlin.ru

Кремъл вероятно ще види рязкото намаляване на американското присъствие в Европа като златна възможност. Москва отдавна се стреми да отслаби НАТО, виждайки разпадането му като ключова стъпка за възстановяване на статута на Русия като глобална сила. В краткосрочен план Кремъл ще използва всяко отстъпление на САЩ, за да засили опасенията на Европа относно „предателството“ на Вашингтон. Предвид чувството за уязвимост, Москва ще засили принудата си, ще сплашва населението и ще оказва натиск върху правителствата да направят отстъпки.

Забелязвайки слабостите на конвенционалните сили на НАТО, Русия вероятно ще предприеме по-рисковани действия, за да прокара интересите си. Путин може да реши, че намаленото присъствие на САЩ ще принуди Запада да деескалира напрежението, създавайки благоприятни условия. Освен това Русия традиционно е гледала на западноевропейците като зависими от Вашингтон и неспособни на самостоятелни действия. Ако САЩ бързо намалят силите си в Европа, Москва може да заключи, че европейското единство ще се разпадне, което ще накара Путин да преоцени способността на Русия да постигне целите си.

Още: Тръмп загатна, че ще направи "важно съобщение" за Русия

В краткосрочен план Путин вероятно ще засили хибридните операции в Европа - например саботиране на подводни кабели. С намаляването на американските разузнавателни ресурси, европейските страни ще имат по-малко време да откриват и доказват участието на Москва, което ще ѝ позволи да действа безнаказано. Отвъд хибридните атаки, Русия може да избере ограничени военни действия.

По-бавната реакция на НАТО поради евентуални съкращения на американските сили би могла да убеди Путин, че териториално завземане – например в една от балтийските страни или архипелага Свалбард в Норвегия – ще успее, след което ядрените заплахи и изнудването биха принудили Алианса да приеме свършения факт. Липсата на противовъздушна и противоракетна отбрана, както и изтеглянето на ракети с голям обсег, ще затруднят бързата и координирана отбрана, подкопавайки доверието в НАТО и променяйки коренно европейския ред за сигурност.

Още: Украинско съкровище за Путин: Тръмп отказа оръжия за Киев срещу минерали и сега ще ближе рани

Ако Съединените щати наистина планират да намалят военното си присъствие в Европа, запазването на отбранителните способности на НАТО ще изисква повече от просто уведомяване на Алианса за предстоящи промени. За да избегнат катастрофални последици, съюзниците трябва да започнат да купуват оръжия сега, за да запълнят бъдещите празнини. Военните структури на НАТО се нуждаят от време, за да преосмислят отбранителните си планове.

Намаляването на присъствието си в момент, когато Русия струпва военни сили и Европа е готова да се защитава, ще даде увереност на Кремъл и ще увеличи риска от нова война, този път под ръководството на администрацията на Тръмп. Най-добрият начин да се предотврати конфликт, е да се гарантира, че Москва никога няма да посмее да започне такъв. За да направят това, Вашингтон трябва да разработи план за безпроблемно синхронизирано предаване на властта на своите европейски партньори. Съединените щати трябва да предупредят съюзниците си за бъдещи пропуски много преди те да възникнат.

Автори: Андреа Кендъл-Тейлър, Джим Таунсънд и Кейт Джонстън в материал за Foreign Affairs

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес