Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Разследващи: Има индикации, че Путин е осигурил ракетата, свалила полет MH17

08 февруари 2023, 16:49 часа • 13995 прочитания

Съществуват "сериозни индикации", че руският диктатор Владимир Путин е доставил ракетата, с която през 2014 г. над Донбас беше свален полет MH17 на Малайзийските авиолинии. Това се казва в доклад на Съвместния екип за разследване, публикуван на 8 февруари.

От екипа също така заявиха, че са преустановили разследването на катастрофата на "Боинг 777" с 298 души на борда, тъй като няма достатъчно доказателства, за да бъдат подведени под отговорност повече заподозрени.

"Разследването достигна своя предел, всички следи вече са изчерпани, поради което разследването се прекратява", заяви на пресконференция в Хага нидерландският прокурор Дигна ван Бьотзелер, цитирана от AFP.

Припомняме, че през ноември Окръжният съд в Хага произнесе тежки присъди срещу трима от четиримата обвиняеми по делото за свалянето на пътническия самолет. Това са руснаците Игор Гиркин (Стрелков) - бивш военен министър на т.нар. Донецка народна република (ДНР), и Сергей Дубинский, както и украинският гражданин Леонид Харченко. Бившият руски военен Олег Пулатов бе оправдан.

Дубинский, Гиркин и Харченко са виновни за съучастие в убийство на 298 души и са осъдени на доживотен затвор, реши съдът. Сепаратистите са объркали самолета "Боинг 777", летящ от Амстердам до Куала Лумпур, с военен, но това не ги оправдава. Те са използвали ракетна установка "Бук", изстреляна от район Первомайски в т.нар. Донецка народна република. "Няма нито един фрагмент, който да носи индикации, че в свалянето е участвало друго оръжие освен ракета "Бук"", заключи съдът в Хага.

Ракетната установка е била докарана от Руската федерация. Харченко е отговарял за ескортирането и охраната ѝ. Пулатов е бил отговорен за охраната на коридора към ДНР, а Гиркин е ръководел и направлявал бойните действия в ДНР, по време на които се е възползвал "от помощта на Москва", според решението на съда от ноември 2022 г.

В прехванати телефонни разговори през 2014 г. руски официални лица са заявили, че от Путин зависи дали ще предостави военна помощ на руските пълномощници в Украйна, твърдят разследващите. Според тях има информация, че искането на руските пълномощници за военна помощ е било представено на руския президент и той го е одобрил.

Според разследващите, както и според съда в Хага, Москва е имала пълен контрол над Донецката народна република в момента, в който самолетът е бил свален. Русия винаги е отричала, че е замесена. Отказа и да екстрадира осъдените на доживотен затвор.

"Въпреки че говорим за сериозни индикации, високата летва на пълните и убедителни доказателства не е достигната", заявиха разследващите относно участието на Путин. "Освен това президентът се ползва с имунитет в качеството си на държавен глава", допълниха те, цитирани от BBC.

Съвместният екип за разследване е съставен от членове от Нидерландия, Австралия, Белгия, Малайзия и Украйна - страните, които бяха най-засегнати от свалянето на MH17.

През януари Европейският съд по правата на човека потвърди, че ще разгледа отделно дело Нидерландия срещу Русия във връзка със свалянето на самолета.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес