Руският диктатор Владимир Путин подписа указ, с който Русия излиза от Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити (ДВЗЯО).
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Това се случи, след като през октомври долната камара на руския парламент прие законопроекта на две четения, след което същото стори и горната камара.
Още: "Не се месим": Китай за снарядите от Северна Корея към Русия
Защо Русия излиза от договора?
Президентът на Русия беше казал, че Думата (руският парламент) трябва да приеме оттеглянето на ратификацията на ДВЗЯО като "огледален отговор" на позицията на САЩ, които са подписали, но така и не са ратифицирали документа.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Снимка: Getty Images
Колко държави са подписали договора?
Договорът за всеобхватна забрана на ядрените опити е приет от Общото събрание на ООН на 10 септември 1996 г. 14 дни по-късно държавите започват да се подписват под него, като до момента са положени подписите на 183 страни. От тях 163 са го ратифицирали.
За да влезе в сила, ДВЗЯО трябва да бъде ратифициран от още държави. Сред тях са САЩ, Китай, Иран, Израел и Египет. Индия, Северна Корея и Пакистан дори не са го подписали. България ратифицира договора на 29 септември 1999 г.
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
Договорът изисква страните да спазват два критерия: да не провеждат никакви тестове, включващи експлозия на ядрени оръжия, или друга ядрена експлозия; да се въздържат от причиняване, окуражаване или участие в разработването на тест на ядрено оръжие или всякакъв друг ядрен взрив.
Още: Равносметка във ВИДЕО на руските загуби при Авдеевка, чака се нов руски щурм