Самата ЕК се отказа от пакет "Мобилност", посочи български евродепутат

09 юли 2020, 08:39 часа 2375 прочитания

Около 10:00 ч. днес се очаква да бъдат обявени официалните резултати от снощното късно гласуване на пакета "Мобилност" в Европарламента. Очакванията са, че текстовете ще бъдат приети, въпреки съпротивата на 9 страни, между които и България.

Още: Силяновска: Въпроси за идентичността или двустранни спорове не трябва да бъдат пречка пред интеграцията в ЕС

Още: Армения прие закон, с който иска да ликвидира руското влияние в енергетиката си

Вече три години продължава разделението на Европа на Източна и Западна, заради горещата тема за превозвачите.

За източноевропейците най-неприемливи са текстовете за задължителното връщане на камиони и шофьори. За септември е предвиден независим доклад за бъдещите екологични последствия от връщането на празни камиони.

Възможни са и действия пред съда на ЕС. На ход са правителствата на страните - противници на пакета, сред тях и България. Литва и Полша вече заявиха, че са готови да действат.

Още: В Сърбия: Арестите не спират протестите

Още: Путин и Тръмп проведоха едночасов разговор: Какво са обсъдили?

„Това е пето или шесто гласуване на пакет "Мобилност", така че не очаквам чудеса. Честно казано, подготвяме се за следващите крачки извън Европейския парламент – дали в съда, дали Комисията.

Там са насочени моите надежди, защото самата ЕК се отказа от пакет "Мобилност", понеже въпреки че го предложи преди 3 години, заяви, че не това е имала предвид в началото. Тя не е искала да връща камиони, тя не е искала да връща водачи“, заяви евродепутатът Андрей Новаков в „Тази сутрин“ по bTV.

Според Новаков каузата за отхвърляне на пакет "Мобилност" е обединил нашите депутати като национална кауза и това е един от неговите добри странични ефекти.

Евродепутатът Петър Витанов обаче смята, че не сме били достатъчно гъвкави, за да успеем да се договорим за нашите интереси.

Още: Принц Уилям показа истинската си същност след невинна грешка на едно дете

Още: Новият председател на ЕС иска да ограничи правото на глас на Унгария в ЕС

Новаков отбеляза, че първоначално от бранша на българските превозвачи са искали цялостно отхвърляне на пакет "Мобилност", но след като са разбрали, че това не може да стане, са се концентрирали само върху правилата за връщане на камионите и водачите, което е дало възможност на нашите представители да лавират и да преговарят.

Двамата евродепутати са категорични, че в този вид пакет "Мобилност" е трудно приложим и според Новаков "живота ще направи така, че да отпаднат тези мерки“.

Петър Витанов също смята, че пакет "Мобилност" може да бъде отменен от съда, защото освен че е неприложим в този вид, той е и дискриминационен, което противоречи на европейските принципи в основата на ЕС.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес